w ,

Navitel RS2 DUO Night Vision – Dwustronna kamera. Obraz również z wnętrza (test)

Navitel RS2 DUO Night Vision
Navitel RS2 DUO Night Vision - Dwustronna kamera. Obraz również z wnętrza (test)

Rejestratory jazdy cieszą się ogromną popularnością, dlatego firmy stale podnoszą ich jakość oraz zwiększają swoje gamy modelowe.

Jednym z najnowszych urządzeń jest Navitel RS2 DUO Night Vision, który oferuje co najmniej kilka bardzo ciekawych rozwiązań wpływających na użytkowanie. Od razu należy zaznaczyć, że jest to dwustronna kamera.

Kompletny zestaw

Zanim jednak o tym, zerknijmy na skład zestawu oferowanego wraz z tym sprzętem. W solidnym pudełku znajdziemy wszystko to, co wydaje się niezbędne:

 • urządzenie do nagrywania
 • uchwyt
 • kabel zasilający
 • dodatkowy kabel USB
 • ściereczkę z mikrofibry
 • dodatkową przylepkę z dwustronną 3M
 • kartę gwarancyjną
 • instrukcję obsługi
 • voucher

Ten ostatni element jest oczywiście bonusem, który został zaoferowany przed producenta. Dzięki niemu otrzymujemy klucz licencyjny na 12 miesięcy do aplikacji Navitel Navigator dostępnej dla urządzeń z systemem Android. Obejmuje ona kraje Unii Europejskiej, Rosji, Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu. Miły dodatek.

Navitel RS2 DUO - zestaw
Zestaw obejmuje wszystkie niezbędne akcesoria

Pierwsze, co zwraca uwagę wśród akcesoriów to uchwyt, który odróżnia się od większości zastosowanych w urządzeniach marki Navitel. To konstrukcja magnetyczna z szybkim złączem. Wystarczy przyłożyć ją odpowiednio przyłożyć do kamery i wszystko wskakuje na swoje miejsce.

Co istotne, odczepienie od urządzenia jest równie szybkie i proste. Druga strona uchwytu zakończona jest taśmą dwustronną 3M. Jak już wspomniałem, w zestawie jest druga „naklejka”, gdybyśmy chcieli zmienić położenie uchwytu.

Navitel RS2 DUO – kluczowe cechy

Od razu zwróciłem uwagi na skromne gabaryty tego urządzenia. Bez problemu mieści się w kieszeni. Navitel nie osiadł na laurach dlatego jego urządzenia wciąż oferują bardzo wysoką jakość wykonania. Wszystkie elementy są starannie spasowane i nie ma mowy o wpadkach.

Zobacz także: Navitel MR450 GPS jest efektywny i efektowny. To gadżet, który ma wiele zalet (test)

Ponadto, można liczyć na właściwy poziom ergonomii. Przyciski funkcyjne umieszczono na jednej ściance. Włączanie znajduje się natomiast po stronie przeciwnej, podobnie jak czytnik kart microSD (do 256 GB).

Navitel RS2 DUO - kamera
Kamera jest kompaktowa i bardzo poręczna

Przejdźmy teraz do obiektywu przedniego. Oparto go na sensorze SONY STARVIS Night Vision. Obiektyw z 6-warstwowym szkłem rejestruje wideo w rozdzielczości 1920×1080 Full HD (30 fps). Kąt widzenia sięga 136 stopni.

Navitel RS2 DUO – kamera przednia (dane techniczne):

 • Sensor: SONY STARVIS (Night Vision)
 • Rozdzielczość wideo: 1920х1080 Full HD (30 fps)
 • Kąt widzenia obiektywu: 136 stopni
 • Rodzaj soczewki: 6-warstwowe szkło
 • Format wideo: MP4
 • Format zdjęć: JPG (2 Megapiksele)
 • Długość nagrań wideo: 1, 3 lub 5 min (w pętli)

Wyróżnikiem urządzenia jest drugi obiektyw umieszczony tuż przy wyświetlaczu. Skierowany jest jest na kabinę, dzięki czemu rejestruje zachowania kierowcy i pasażerów. Co równie ważne, też posiada sensor SONY STARVIS uzupełniony podczerwienią umożliwiającą rejestrowanie obrazu w ciemności. Zapisuje obraz w dokładnie takiej samej rozdzielczości: 1920×1080 Full HD (30 fps), a do tego posiada kąt widzenia 143 stopnie.

Navitel RS2 DUO – kamera tylna (dane techniczne):

 • Rozdzielczość wideo: 1920х1080 Full HD (30 fps)
 • Kąt widzenia obiektywu: 143 stopnie
 • Sposób montażu: na korpusie rejestratora
 • IR Światło podczerwone

Sprzęt zapisuje wideo w formacie MP4 i pozwala robić zdjęcia w rozdzielczości 2 Mpx. Rejestruje oczywiście dźwięki. Jeżeli chodzi o długość nagrań, to możemy je nadpisywać w wariantach 1-, 3- lub 5-minutowych.

Navitel RS2 DUO - uchwyt
Uchwyt magnetyczny przytwierdza się do szyby taśmą dwustronną 3M. Zapewnia ona solidną stabilizację

Nie mogło zabraknąć także G-sensora chroniącego przed wspomnianym nadpisaniem te materiały, które zostały zarejestrowane podczas wstrząsu lub innego odczuwalnego przeciążenia. Dzięki temu nie trzeba obawiać się utraty cennego nagrania. Istotną zaletą jest także tryb parkingowy, który aktywuje czuwanie kamery, gdy użytkownik nie korzysta z pojazdu.

Navitel RS2 DUO w praktyce

Montaż uchwytu zajął tylko chwilę, podobnie jak zapoznanie się z czytelnym menu. Navitel RS2 DUO posiada bardzo fajnie rozplanowany interfejs, który obsługuje się naprawdę intuicyjnie. Dopasowanie ustawień urządzenia jest banalnie proste.

Navitel RS2 DUO - wyświetlacz
Wyświetlacz ma 2 cale i jest czytelny. Ergonomia obsługi zasługuje na pochwałę

Co ważne, kamera nie jest przeładowana gadżetami. Zachowuje pełną funkcjonalność i łatwość obsługi w każdych warunkach, co dla wielu użytkowników może okazać się kluczowe.

Dzięki dodatkowemu obiektywowi umieszczonemu z drugiej strony, obszar kabiny jest również monitorowany. Nie trzeba przeciągać żadnych kabli czy odwracać kamery, by nagrywać to, co dzieje się we wnętrzu pojazdu. Warto dodać, że obraz z obu kamer (przód/tył) może być przekazywany jednocześnie na 2-calowym wyświetlaczu.

Zobacz także: Navitel R450 NV udowadnia, że dobra cena może być zbieżna z dobrą jakością (test)

Ktoś może zapytać, po co ujawniać to, co dzieje się w kabinie? W wielu przypadkach może to być dowód, który uniemożliwia zarzucenie kierowcy jakichś niedozwolonych czynności czy nieprawidłowych reakcji. Ponadto, użytkownicy samochodów zajmujący się przewozem osób mogą poczuć się bezpieczniej, gdyby natrafili na agresywnego lub nieprzewidywalnego pasażera.

Navitel RS2 DUO - menu
Menu jest proste i czytelne

W sprzyjających warunkach (korzystne przeszklenie samochodu), odpowiednie ustawienie kamery może także zarejestrować obraz za szybami – również tymi bocznymi, co zapewnia duży kąt widzenia.

Jakość rejestrowanego obrazu jest bardzo dobra. Materiały nie tną się i bez problemu ujawniają szczegóły, nawet w trudnych warunkach pogodowych. To zasługa technologii WDR pozwalającej na uzyskiwanie ostrego obrazu Cieszy także wyraźny dźwięk i cicha praca na nierównościach.

Navitel RS2 DUO - obraz
Wyświetlacz może przekazywać obraz równocześnie z obu kamer

Nagrane materiały można obejrzeć od razu na urządzeniu, co z pewnością przyda się w sytuacjach spornych (których niestety nie brakuje). Na komputerze może przydać się dedykowany program Navitel DVR Player pozwalający na edycję, analizę i eksport zapisanych materiałów.

Ile kosztuje Navitel RS2 Duo?

Nowość renomowanego producenta to wydatek około 550 złotych w znanych sieciach handlowych. Biorąc pod uwagę możliwości Navitela RS2 Duo, należy uznać tę ofertę za bardzo dobrą i warto zastanowić się nad zakupem.

Navitel RS2 DUO na szybie
Navitel RS2 Duo zajmuje niewielką powierzchnię, dlatego nie ogranicza widoczności

Navitel RS2 Duo oferuje dwa obiektywy, które jednocześnie rejestrują to, co dzieje się przed samochodem i we wnętrzu. Dzięki temu przebieg wielu zdarzeń może być jeszcze lepiej zobrazowany, a sam kierowca użytkownik jest bardziej chroniony.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ford Ranger Raptor 2022

Ford Ranger Raptor 2022 oficjalnie. Pod maską może mieszkać benzynowe V6

Sobota Pudziana

Awaria pojazdu Pudziana. „A taka miła sobota miała być wrrr” (wideo)