w ,

Navitel R450 NV udowadnia, że dobra cena może być zbieżna z dobrą jakością (test)

Navitel R450 test
Navitel R450 NV udowadnia, że dobra cena może być zbieżna z dobrą jakością (test)

Kamery samochodowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Te niewielkie urządzenia mogą przydać się w najmniej oczekiwanym momencie.

Nie jest tajemnicą, że potrafią zwrócić się w dowolnej spornej sytuacji drogowej. Są swego rodzaju czarnymi skrzynkami, które chronią użytkownika przed potencjalnymi oszustami, przestępcami i sprawcami szkód. Świetnym tego przykładem jest Navitel R450 NV, który udowadnia, że dobra cena może być zbieżna z dobrą jakością.

Navitel R450 NV zestaw
Zestaw obejmuje wszystko, co istotne z perspektywy użytkownika

Zanim przejdziemy do samego wideorejestratora, warto zwrócić uwagę na to, co znajduje się w zestawie. Pierwszy bardzo ważny element to uchwyt. Projektanci wysłuchali głosów użytkowników i stworzyli bardzo udaną konstrukcję. Jest kompaktowa, solidna i wyposażona w przyssawkę. Dzięki temu można ją dowolnie umieszczać i szybko zmieniać położenie. Należy w tym miejscu podkreślić, że zajmuje naprawdę niewiele miejsca. To sprawia, że widoczność do przodu nie jest zaburzona.

Zestaw obejmuje: 

 • wideorejestrator
 • uchwyt
 • ładowarkę
 • czytnik kart
 • ściereczkę z mikrofibry
 • niezbędne dokumenty (kartę gwarancyjną, licencję, podręcznik użytkownika)

Bardzo ważna jest także ładowarka z superkondensatorem, który zapewnia stabilność i niezawodność działania w skrajnych warunkach (np. upał lub mróz). Całość zintegrowano z przewodem umożliwiającym bezproblemowe poprowadzenie zasilania krawędziami obić tapicerskich – tak, aby kabel nie wpływał na estetykę kokpitu. To bardzo ważne dla kogoś, kto użytkuje tego typu sprzęt głównie w jednym pojeździe. Jak można się domyślać, zasilacz wpinany jest do gniazdka 12V.

Navitel R450 NV - uchwyt
Uchwyt jest niewielki, praktyczny i bardzo solidny

Co ciekawe, producent dołączył do zestawu również czytnik kart, dlatego użytkownik nie musi kupować dodatkowych akcesoriów, aby przenieść materiały z kamery na komputer. Oprócz tego, są oczywiście niezbędne dokumenty oraz ściereczka z mikrofibry uzupełniona nazwą firmy.

Navitel R450 NV – dobre parametry

Prezentowany Navitel R450 NV ma skromne gabaryty, dlatego z łatwością można znaleźć dla niego miejsce albo schować go w kieszeni. Uwagę zwraca solidna obudowa, która ma równe, niewielkie szczeliny. To oznacza pieczołowity montaż, który nie we wszystkich kamerach konkurencji jest taki oczywisty.

Navitel R450 NV – dane techniczne:

 • Sensor: GC2053 (night vision)
 • Rozdzielczość wideo: 1920х1080 Full HD (30 fps)
 • Kąt widzenia obiektywu: 130°
 • Rodzaj soczewki: 4-warstwowe szkło
 • Format wideo: AVI
 • Format zdjęć: JPG
 • Rozdzielczość zdjęć: 2 Mpx
 • Długość nagrań wideo: 1/3/5 min
 • Nagrywanie w pętli
 • Nadpisywanie nagrań
 • G-Sensor

Urządzenie posiada kolorowy ekran o przekątnej 2,35 cala. Zintegrowano go z czterema funkcyjnymi przyciskami, które znajdują się po prawej stronie. Po lewej jest natomiast gniazdo na kartę microSD, która może mieć pojemność do 128 GB. To wystarczająco, by nagrać sporą liczbę materiałów. W tym miejscu należy wspomnieć, że długość filmów może wynosić 1, 2 lub 3 minuty. Nagrywanie odbywa się oczywiście w pętli. Oprócz tego istnieje możliwość robienia zdjęć (2 Mpx).

Navitel R450 NV - kamera
Kamera ma kompaktowe wymiary

Przejdźmy do kluczowych kwestii technicznych. Navitel R450 NV oferuje sensor GC2053 night vision. Ma on zapewniać dobrą jakość także po zmroku. Rozdzielczość wideo wynosi 1920×1080 (30 fps) w jakości Full HD. Istotna jest też czterowarstwowa soczewka z kątem widzenia 130 stopni.

Navitel R450 NV w praktyce

Ulokowanie urządzenia w dogodnym miejscu trwało minutę. Poważnie. Proces jest maksymalnie łatwy i przyjazny, dlatego nawet osoby, które pierwszy raz będą miały ten wideorejestrator w rękach, szybko zorientują się, co, jak i dlaczego.

Navitel R450 NV - wyświetlacz
Interfejs jest czytelny i intuicyjny

Po automatycznej aktywacji Navitela R450 NV oczom ukazuje się menu oparte na czytelnym i naprawdę intuicyjnym interfejsie. Wszystko opiera się na wspomnianych czterech przyciskach funkcyjnych. Ustawienie dogodnej konfiguracji również jest banalnie proste.

Navitel R450 - opinie
Jakość obrazu jest bardzo przyzwoita – również po zmroku

Zarówno obraz, jak i dźwięki „wyłapywane” są bardzo dobrze. Nie ma problemów z uzyskaniem właściwej płynności – także na nieoświetlonych drogach po zmroku. System night vision rzeczywiście sprawdza się bardzo przyzwoicie. Co istotne, Navitel R450 NV posiada także G-sensor wykrywający przeciążenia. W momencie stłuczki czy kolizji rejestruje nagranie i chroni je przed nadpisaniem.

Navitel R450 NV - test
Navitel R450 NV oferuje bardzo dobry stosunek ceny do jakości

Niezwykle ważna jest też kompatybilność z innymi urządzeniami. Prezentowany sprzęt może być zintegrowany z dodatkową, tylną kamerą. Dzięki takiemu doposażeniu użytkownik uzyskuje znacznie szerszy kąt widzenia i może zarejestrować jeszcze więcej.

Ile kosztuje Navitel R450 NV?

Ceny tego modelu startują sięgają 299 złotych. To bardzo uczciwa kwota, biorąc pod uwagą parametry techniczne i możliwości urządzenia. Navitel R450 NV oferuje odpowiednią jakość i nie jest przeładowany gadżetami, dlatego jego cena nie została niepotrzebnie wywindowana. To dobry sprzęt, który może być fajnym pomysłem na świąteczny prezent.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Frank Williams

Zmarł Sir Frank Williams. Legenda F1 miała 79 lat

WCOTY 2022 finaliści

Finaliści Car Of The Year 2022. Który model zdobędzie tytuł?