w

Rosyjski Citroen C5 Aircross? Moskwa produkuje francuskiego SUV-a z pomocą Chin

Rosyjski Citroen C5 Aircross? Moskwa produkuje francuskiego SUV-a z pomocą Chin
Citroen C5 Aircross 1.5 BlueHDi EAT8

Reakcja szeroko pojętego Zachodu na agresję 71-letniego dyktatora była jednoznaczna. Ujawnił on swoją prawdziwą twarz i mocarskie zapędy, które w tych czasach nie mają żadnego sensu.

Gdy doszło do napaści na Ukrainę, liczne koncerny postanowił się wycofać. Wśród nich byli oczywiście francuscy producenci, którzy zareagowali jednoznacznie – zaprzestaniem swoich działań na tamtejszym terenie. Moskwa postanowiła jednak częściowo poradzić sobie z tą sytuacją, czego jednym z efektów ma być rosyjski Citroen C5 Aircross.

Brzmi to lekko kontrowersyjnie, ale w tym szaleństwie jest pewna metoda. Zacznijmy jednak od mocarskich zapędów, o których pisaliśmy już na wstępie. Jaki jest sens przejmowania kolejnych terytoriów, skoro Rosja i tak ma ogromną przestrzeń, którą nie umie zarządzać?

>Citroen Basalt Vision gotowy do produkcji. To mały crossover coupe za przystępną cenę

Korupcja i bogacenie bogatych to esencja tego kraju. Tymczasem miliony żyją w ubóstwie. Wchłonięcie Ukrainy to tylko potencjalny problem – nawet w dłuższej perspektywie.

Trudno więc znaleźć jakąkolwiek logikę w działaniach Władimira Putina. W przypadku przemysłu motoryzacyjnego jego ludzie wykazali się większą logiką. Postanowili wykorzystać współpracę z Chinami, co daje pewne owoce.

Rosyjski Citroen C5 Aircross w produkcji

Koncern Stellantis opuścił Rosję już w 2022 roku i podtrzymuje, że nie ma nic wspólnego z nową strategią produkcyjną. Co więcej, stracił w pełni kontrolę nad swoimi zakładami. Według oficjalnych danych, w wyniku tych decyzji i działań politycznych stracił 144 miliony euro.

Rosyjskie władze uznały, że wykorzystają technologię i dostępne części, by samemu wytwarzać model tej marki. Nie wszystkie podzespoły były dostępne, dlatego zgłosili się do Chińczyków. Okazało się, że koncern Donfeng może je dostarczyć. I tu ciekawostka. To właśnie ten azjatycki potentat współpracuje od lat z Citroenem.

Rosyjski Citroen C5 Aircross
Rosyjski Citroen C5 Aircross powstaje z pomocą Chin

Być może to jeden z powodów, dla których warto przemyśleć wspólne interesy z tym producentem. Omijanie procedur może przynieść negatywne skutki. Podejrzewamy, że rosyjski Citroen C5 Aircross będzie w pewnych aspektach odbiegał od oryginału – szczególnie w dziedzinie jakości.

W ramach pilotażu, Chińczycy przysłali partię części pozwalających stworzyć 42 egzemplarze. Teraz fabryka w Kałudze ma zająć się produkcją na szeroką skalę. Według wstępnych informacji, zbieranie zamówień ma rozpocząć się już w kwietniu.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vanspeed California

Vanspeed California to propozycja dla prawdziwie aktywnych. A nie jakiś tam SUV

Rolls Royce Cullinan Mansory 2024

Rolls Royce Cullinan Mansory 2024. Złoty i daleki od skromności