w

Rejestracje aut w marcu 2024. Było blisko sensacji

Skoda Octavia RS
Rejestracje aut w marcu 2024. Było blisko sensacji

Polski rynek motoryzacyjny stracił rozpęd z początku roku, ale wciąż jest na wyraźnym plusie. Dane z trzeciego miesiąca to potwierdzają.

Rejestracje aut w marcu 2024 wciąż napawają optymizmem. Łącznie udało się wypuścić na drogi 49 923 egzemplarze nowych samochodów. To wynik o 0,9 procenta wyższy, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Jak podaje Instytut SAMAR, przez pierwsze trzy miesiące zarejestrowano 138 691 nowych sztuk, co oznacza wzrost o 12,7 procenta. Dealerzy nie mają więc problemu ze sprzedażą, mimo że ceny systematycznie rosną.

Rejestracje aut w marcu 2024 – wyniki

Zacznijmy od modeli, bo sytuacja jest ciekawa. Nikt raczej nie spodziewał się tak zaciętej walki o pierwsze miejsce pod koniec zimy. Tymczasem czeski bestseller zbliżył się do najpopularniejszego pojazdu w naszym kraju.

Rejestracje aut w marcu 2024 potwierdzają wyższość Toyoty Corolli nad Skodą Octavią, ale tym razem nie ma mowy o dużej różnicy. Japoński kompakt doczekał się 2447 egzemplarzy, a ten czeski – dokładnie 2364, co jest nieznaczną różnicą.

Rejestracje aut w marcu 2024
Toyota Corolla to wciąż liderka polskiego rynku

Na podium, ku zaskoczeniu wielu, znalazł się też Nissan Qashqai, który udowadnia, że Polacy lubią SUV-y i są w stanie dopłacić do odpowiedniej jakości, co oczywiście cieszy. Zarejestrowano go 1588 razy. Piątkę dopełniły kolejne dwie Toyoty: Yaris Cross (1339 sztuk) i C-HR (1332 sztuki).

Na naszym rynku zdecydowanie dominują SUV-y i crossovery, co potwierdza druga piątka. Znalazły się w niej takie tuzy, jak: Hyundai Tucson (1059 egzemplarzy), Kia Sportage (1014 egzemplarzy),  Toyota Yaris (994 egzemplarze), Dacia Duster (975 egzemplarzy) i Toyota RAV4 (925 egzemplarzy). Siedem na dziesięć aut z czołowej dziesiątki ma więc modne nadwozie.

>To ulubione auto Polaków (2024). Diesel nie jest mu potrzebny

Zestawienie z marca przedstawiające marki nie pozostawia już złudzeń. Toyota jest absolutnym numerem jeden z wynikiem 8712 egzemplarzy. Drugie miejsce przypada Skodzie (5550 egzemplarzy), a trzecie zajmuje Volkswagen (3417 egzemplarzy).

Uwzględniając dane od początku stycznia do ostatniego marca, przewaga japońskiego producenta jest jeszcze większa. Skoda doczekała się niecałych 15 tysięcy rejestracji nowych sztuk, a Toyota osiągnęła niemal dwukrotnie większy rezultat. Trzecie miejsce w tym przypadku zdobyła Kia, ale Volkswagen i Hyundai są bardzo blisko.

Niektórych z pewnością zaskoczą wysokie pozycje marek premium. BMW, Audi, Mercedes i Volvo zajmują miejsca 6-9. Dziesiątkę domknęło Renault. Pamiętajmy jednak, że to dopiero pierwszy kwartał i jeszcze wiele może się zmienić.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BMW i Tata Technologies

Tata pomoże BMW w tworzeniu nowego systemu. Nie Twój tata, tylko ten indyjski

BMW i3

BMW sprzedało w 2024 roku jedną sztukę modelu i3 w USA. To i tak sukces