w

Lancia Ypsilon 2024 ujawniona. Kto wymyślił ten stolik na środku?

Lancia Ypsilon 2024
Lancia Ypsilon 2024 ujawniona. Kto wymyślił ten stolik na środku?

Włoska marka w końcu udostępniła oficjalne zdjęcia swojego nowego, bardzo ważnego modelu. Poprzedziły to liczne zdjęcia szpiegowskie i amatorskie, wśród których był nawet jeden zatopiony egzemplarz.

To już jednak historia. Teraz przyszedł czas na ujawnienia stylistyki i innych elementów debiutantki. Oto Lancia Ypsilon 2024 w pełnej okazałości. I od razu możemy uznać, że wygląda naprawdę oryginalnie, a przy tym – atrakcyjnie.

Przód auta posiada ciekawy motyw świetlny, który był już obecny w ostatnich konceptach tej marki. Opiera się na trzech listwach LED tworzących razem kształt samolotu. Pod nimi zagościły reflektory główne, które osadzono w obłym zderzaku.

Lancia Ypsilon 2024
Lancia Ypsilon 2024

Tył prezentuje się równie ciekawie, a do tego ma odniesienia do poprzednich aut tego legendarnego producenta. Świetnym tego przykładem są okrągłe reflektory sąsiadujące z charakterystycznym wygięciem przypominającym spojler. To nawiązania do kultowego Stratosa.

Warto dodać, że nowy Ypsilon to samochód pięciodrzwiowy. Pozostał reprezentantem segmentu B, dlatego można podejrzewać, że bazuje na rozwiązaniach znanych z Peugeota 208 czy Opla Corsy. Jego wymiary nie zostały jeszcze ujawnione.

Lancia Ypsilon 2024 – wnętrze

Producent zachował także sporą dawkę indywidualizmu w kabinie, o czym świadczy unikatowy kokpit. Zegary opierają się na wyświetlaczu, który można personalizować. Zostały osadzone w tej samej ramce, co nowy ekran multimedialny. Interfejs tego drugiego przypomina inne instrumenty koncernu Stellantis.

>Lancia Pu+Ra HPE Concept oficjalnie. Tak mógłby wyglądać nowy Stratos

Jeżeli chodzi o panel klimatyzacji to został zintegrowany ze wspomnianymi multimediami, ale uzupełniają go fizyczne przyciski, co znacząco wpłynie na jakość obsługi. Dobrze, że nie zapomniano o podstawach ergonomii.

Lancia Ypsilon 2024 - wnętrze
Lancia Ypsilon 2024

Największą ciekawostkę stanowi stolik, który zastępuje część konsoli centralnej. Jest elementem wersji Cassina, która symbolizuje współpracę z włoską marką mebli premium. Ta konfiguracja zostanie limitowana do 1906 sztuk. Jej wyróżnikiem są także dedykowane dekory i siedzenia obite aksamitnym materiałem.

W aucie zastosowano system operacyjny SALA, który ma zapewniać jeszcze lepszą jakość obsługi. Wydaje się, że okrągły, podświetlony „talerz” umieszczony nad ekranem centralnym jest wirtualnym asystentem.

Gama silnikowa

Zgodnie z wątpliwymi trendami, najpierw zaprezentowano wersję elektryczną. Specyfikacja nie została ujawniona, ale jest oczywistym, że Lancia Ypsilon 2024 korzysta z platformy zastosowanej w Peugeot e-208.

Należy spodziewać się podobnego potencjału silnikowego odmiany na prąd. To oznacza silnik generujący około 156 koni mechanicznych. Najpewniej zintegrowano z nim baterię o pojemności 54 kWh. Według wstępnych informacji, zasięg WLTP wynosi do 403 kilometrów w cyklu mieszanym.

Lancia Ypsilon 2024
Lancia Ypsilon 2024

Wkrótce do gamy dołączy również doładowana jednostka benzynowa, która ma pojemność 1,2 litra. Zostanie zintegrowana z instalacją 48-woltową, co oznacza układ miękkiej hybrydy. Spodziewana moc to 136 koni mechanicznych. Należy spodziewać się także sześciobiegowego, dwusprzęgłowego automatu.

Po debiucie w sieci, nadejdzie czas na premierę z publicznością. Ma ona nastąpić 14 lutego w Mediolanie. Warto w tym miejscu dodać, że poprzednia generacja była wytwarzana przez 13 lat. Ostatnimi czasy stanowiła jedyną propozycję tego producenta. Nowa Lancia Ypsilon stanowi natomiast początek nowej włoskiej marki. Pozostaje trzymać kciuki.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. wygląda ciekawie ale jeżeli jest to silnik 1.2 z wadliwym paskiem pracujący w oleju to nie wróżę powodzenia na polskim rynku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Toyota Yaris Cross - wnętrze

Rejestracje nowych aut w styczniu 2024. Bardzo duży wzrost

BYD Yuan UP

Tak wygląda elektryczny crossover za 56 tysięcy złotych. Tesla tego nie przebije