w

Bolid Hamiltona sprzedany. Cena, jak za sporą wioskę

Mercedes F1 W04 2013
Bolid Hamiltona sprzedany. Cena, jak za sporą wioskę

Wśród fanów sportów motorowych są także bardzo zamożni kolekcjonerzy, którzy chętnie nabywają unikatowe pojazdy – szczególnie te będące dobrymi inwestycjami.

Nie ma wątpliwości, ze bolid Hamiltona jest dobrym tego przykładem. To znakomita maszyna, która była jednym z pierwszym kroków zapowiadających bezprecedensową dominację Mercedesa w Formule 1.

Sięgając w głąb historii, jest to drugi najdroższy samochód reprezentujący „Królową Wyścigów”, jaki kiedykolwiek został sprzedany. Warto zaznaczyć, że nosi oznaczenie W04 i pochodzi z 2013 roku.

Bolid Hamiltona sprzedany za fortunę

Tak naprawdę tylko niesamowity bolid prowadzony przez Juana Manuela Fangio został sprzedany za większą sumę. Był to Mercedes-Benz W96R z 1954 roku. Nabywca musiał za niego zapłacić 29,6 miliona dolarów. Kosmiczna suma.

Patrząc na maszyny z tej samej epoki, Ferrari Michaela Schumachera (którym Niemiec zapewnił sobie szósty tytuł mistrzowski) było do tej pory najdroższym pojazdem. Przypomnijmy, że F2003-GA zostało sprzedane na szwajcarskiej aukcji za 14,9 miliona dolarów.

Bolid Hamiltona
Mercedes F1 W04 2013

Bolid Hamiltona też okazał się bardzo cenny. Nawet jeszcze cenniejszy niż Ferrari. W04 2013 został sprzedany za 18,8 miliona dolarów, co przy aktualnym kursie (4,00) oznacza wydatek 75,2 miliona złotych. Można za to kupić kilkadziesiąt domów. I to całkiem niezłych.

Przypomnijmy, że Lewis prowadził tę maszynę w 14 z 19 wyścigów sezonu 2013. Odniósł nią zwycięstwo w Grand Prix Węgier. Teoretycznie, były bardziej „zasłużone” bolidy brytyjskiego mistrza, ale nigdy nie trafiły one na sprzedaż. Powód? Są własnością Mercedesa, Toto Wolfa lub samego Hamiltona.

>Bolid F1 Michaela Schumachera na sprzedaż. „Legendarne malowanie”

Możemy więc mówić o jedynym współczesnym bolidzie F1 utytułowanego zespołu, który był możliwy do kupienia. A zatem to nic dziwnego, że osiągnął tak znaczącą sumę podczas aukcji, mimo że Hamilton w tamtym sezonie był czwarty w klasyfikacji generalnej. W kolejnym roku osiągnął już szczyt.

Co istotne, wspomniany bolid oferuje oryginalny, wolnossący silnik V8 o pojemności 2,4 litra, który poprzedził erę hybryd. To znacząco podnosi jego wartość. Ciekawe, ile kosztowałyby te mistrzowskie Mercedesy…

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Honda Civic VIII

Trwałe auto za 25 tysięcy złotych. Jest bardzo przestronne

Konwersja diesla na elektryka

Konwersja diesla na elektryka. Cena? Około 80 tysięcy złotych