w

Akcja serwisowa BMW. Poważny problem z hamulcami

Akcja serwisowa BMW
Akcja serwisowa BMW. Poważny problem z hamulcami

Bawarski producent ma przed sobą bardzo trudne zadanie. Okazało się, że nowe modele mają problem z istotnym układem, od którego zależy bezpieczeństwo jazdy.

Akcja serwisowa BMW została ogłoszona w Stanach Zjednoczonych. Na ten moment nie wiadomo, czy egzemplarze sprzedawane na rynkach europejskim i azjatyckim też mają tę usterkę. Przedstawiciele marki badają sprawę.

O co tak naprawdę chodzi? Okazało się, że funkcje zasilania w układzie hamulcowym mogą nie działać, co na szczęście nie oznacza pełnej utraty właściwości. Konstrukcja mechaniczna pozostaje bowiem aktywna.

>Porsche i Audi wzywają do serwisów elektryczne auta. Powodem baterie litowo-jonowe

Problem stanowi jednak elektronika. Mówiąc wprost, w autach może nie zadziałać ABS lub kontrola stabilności (DSC). To oczywiście bardzo poważne awarie, które mogą przynieść naprawdę poważne skutki.

BMW nie podało do wiadomości publicznej, w jaki sposób dowiedziało się o wspomnianych kłopotach z hamulcami. Niemniej jednak udało się ustalić, że problemy dotyczą różnych modeli z roczników 2023 i 2024.

Akcja serwisowa BMW

Co istotne, dotyczy to aut z układami spalinowymi, hybrydowymi i elektrycznymi – po prostu wszystkimi. Wstępnie ustalono, że akcja serwisowa BMW w Stanach Zjednoczonych obejmie aż 79 670 pojazdów.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pod skrzydłami bawarskiego producenta jest także Rolls Royce, który dysponował podobnie zaprogramowaną elektroników. W efekcie dziesięć sztuk modelu Spectre również przejdzie poprawki.

Akcja serwisowa BMW
BMW serii 7 też jest objęte akcją serwisową w Stanach Zjednoczonych

Usterka ma mieć źródło w układzie IB, ale nie pozbawia go bazowej funkcji. To oznacza, że hamulce pomogą wytracić prędkość, ale po zablokowaniu kół (do czego może dojść) ograniczą kontrolę nad pojazdem, co raczej nie jest dobrą wiadomością w nagłych sytuacjach.

Jak podała Krajowa Administracja Ruchu Drogowego (NTHSA), taka niedoskonałość może przyczynić się do powstania wypadku. Akcja serwisowa BMW obejmuje serie 5, i5, 7, X1, X5, X6, X7, XM oraz wspomnianego Rolls Royce’a Spectre.

Jeżeli któryś z europejskich klientów sprowadził sobie nowe lub prawie nowe BMW (ze wspomnianych roczników), może użyć wyszukiwarki VIN NTHSA, która pozwoli ustalić, czy ten konkretny egzemplarz też jest objęty ryzykiem awarii.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gadżety Renault

Gadżety Renault z okazji premiery nowego modelu. Od hulajnogi do łodzi

Mercedes EQE SUV

Prognozy Mercedesa okazały się przesadnie optymistyczne. Elektryków będzie mniej