w

Wyższa moc kontra napęd na cztery koła. Pojedynek sportowych Toyot: GR Supra kontra GR Yaris (wideo)

GR Supra vs GR Yaris
Wyższa moc kontra napęd na cztery koła. Pojedynek sportowych Toyot: GR Supra kontra GR Yaris (wideo)

Toyota powoli przypomina sobie o swoich sportowych konotacjach. W jej gamie znajdziemy dziś dwa modele, które tego dowodzą.

Pierwszy z nich to GR Supra, czyli rasowe coupe będące konstrukcyjnym bliźniakiem BMW Z4. Współpraca z niemiecką marką wyszła Japończykom na zdrowie. Samochód otrzymuje wiele pozytywnych recenzji i budzi całkiem spore zainteresowanie.

Drugi gracz to GR Yaris. Auto jeszcze bardziej emocjonujące, bo unikatowe. Tak naprawdę niewiele ma wspólnego z seryjnym Yarisem. To model limitowany, który kosztuje horrendalne pieniądze, a i tak ustawia się po niego kolejka chętnych.

GR Supra kontra GR Yaris

Porównanie obu tych aut teoretycznie nie ma sensu. Patrząc na to jednak trochę szerzej, sprawdzenie ich osiągów w bezpośrednim starciu może być ciekawe. W końcu to dwie różne koncepcje, których celem jest to samo: przekazanie kierowcy, jak największej frajdy z jazdy. Zacznijmy od tego, że GR Supra kosztuje w Polsce co najmniej 209 900 złotych. Z kolei GR Yaris to wydatek 143 900 złotych.

Zacznijmy od GR Supry. Pod maską mieszka 3-litrowy, bawarski silnik generujący 340 koni mechanicznych i 500 niutonometrów. Za przeniesienie tego potencjału na tylne koła odpowiada ośmiobiegowa przekładnia automatyczna. To wszystko przy masie 1495 kilogramów.

Z kolei GR Yaris waży 1280 kilogramów, czyli znacznie mniej. Jego benzynowy silnik o pojemności 1,6 litra oferuje 260 koni mechanicznych i 320 niutonometrów. Ten egzemplarz został jednak podkręcony przez brytyjskiego tunera i oferuje 300 KM oraz 385 niutonometrów. Moc kierowana jest na obie osie za pomocą 6-biegowej przekładni manualnej.

Wskazanie zwycięzcy tego pojedynku nie jest więc takie oczywiste. Pozostaje obejrzeć nagranie i przekonać się, który samochód jest szybszy na prostym odcinku.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lwów czołówka marzec 2021

Pozornie lekkie zderzenie, a doprowadziło do dachowania. Fizyka jest nieubłagana (wideo)

Kolizja z autem nauki jazdy

Ważna lekcja podczas nauki jazdy: Kolizja z kursantem, ale wina innego kierowcy (wideo)