w

Toyota C+Walk S. Elektryczny pojazd dla seniorów

Toyota C+Walk S
Toyota C+Walk S. Elektryczny pojazd dla seniorów

Z wiekiem stajemy się coraz mniej sprawni fizycznie. Osłabienie organizmu i gorsza wydolność czekają każdego z nas. Czasu nie da się oszukać, niestety.

Producenci z różnych gałęzi przemysłu starają się oferować różne urządzenia, które ułatwiają funkcjonowanie w podeszłym wieku. Japońska marka pokazała światu swoją propozycję. Oto Toyota C+Walk S, czyli elektryczny pojazd dla seniorów.

Teoretycznie, nie jest to nic innowacyjnego. Elektryczne trójkołowce dla niepełnosprawnych istnieją od co najmniej kilkunastu lat. Japończycy postanowili udoskonalić tę koncepcję, by była jeszcze bardziej przyjazna osobom o ograniczonej sprawności ruchowej.

Elektryczny pojazd dla seniorów

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez tego potentata motoryzacyjnego, osoby o wieku przekraczającym 75 lat  zaczynają mieć problemy po przejściu 100 metrów. To prowokuje ich do pozostania w miejscach zamieszkania. Dla porównania, odsetek w przypadku 65-latków jest o blisko 10 procent niższy w tym przypadku.

Inspiracją do powstania tego trójkołowca były inne pojazdy z gamy C+. Wśród nich znajdziemy hulajnogę i mikrosamochód. Sam design jest bardzo przyjemny i jak na tego typu pojazd – wręcz nowoczesny.

Elektryczny pojazd dla seniorów
Elektryczny pojazd dla seniorów

Wsiadanie i wysiadanie jest bardzo proste dzięki nisko poprowadzonej, płaskiej podłodze. Duże znaczenie ma także szerokie siedzisko z podłokietnikami. Kierownica została umieszczona na optymalnej wysokości. Uzupełnia ją czytelny wyświetlacz przedstawiający kluczowe parametry.

Sterowanie tym sprzętem jest oczywiście dziecinnie proste i opiera się na manetce przyspieszenia oraz cięgnie hamowania. Toyota C+Walk S dysponuje systemem wykrywania przeszkód, który może ją spowolnić do 2 km/h, jeżeli czujniki dostrzegą zagrożenie.

Toyota C+Walk S
Toyota C+Walk S

Prędkość maksymalna tego pojazdu to skromne 6 km/h. Mówimy więc o tempie spacerowym. Bateria litowo-jonowa umożliwia pokonanie 12 kilometrów na jednym ładowaniu. To bardzo skromna wartość, która mogłaby być przynajmniej dwukrotnie większa. Zaletą jest natomiast lekkość akumulatora, który waży zaledwie 2,5 kilograma. Można go szybko wyjąć i naładować w zaledwie 2,5 godziny.

Ile kosztuje elektryczny pojazd dla seniorów? Na lokalnym rynku wyceniony jest na 505 tysięcy jenów, czyli dokładnie 3877 dolarów. W przeliczeniu na naszą walutę (kurs 4,36) oznacza to wydatek 16 903 złotych. Sprzęt, póki co, będzie dostępny u dealerów w Japonii.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy Jeremy Clarkson wróci do Top Gear

Czy Jeremy Clarkson wróci do Top Gear? Prezenter zabrał głos

BMW M przewiduje wzrost sprzedaży aut elektrycznych

BMW M przewiduje wzrost sprzedaży aut elektrycznych. Mają dominować za kilka lat