w

To będzie najbardziej aerodynamiczne auto na świecie. Chiny znów przed wszystkimi

To będzie najbardziej aerodynamiczne auto na świecie
To będzie najbardziej aerodynamiczne auto na świecie. Chiny znów przed wszystkimi

Nietrudno odnieść wrażenie, że decyzje polityczne manipulujące przemysłem motoryzacyjnym ułatwiają funkcjonowanie nowym producentom z Chin, którzy mają dostęp do taniej siły roboczej i surowców.

Mimo lat doświadczeń, europejscy producenci muszą zaczynać praktycznie od zera, bo mówimy o zmianach technologicznych opartych na jednostkach elektrycznych i bateriach litowo-jonowych – czymś, co dopiero się rozwija. Ostatnie targi w Monachium to potwierdziły. Azjaci nabierają rozpędu, a Europa ledwo nadąża. Jakiś przykład? Nowe najbardziej aerodynamiczne auto na świecie będzie pochodziło z Chin.

I nie jest to przypadek. Jak już wspomnieliśmy, tamtejszy rynek jest niezwykle dynamiczny. Chińczycy przestali już masowo kopiować projekty znanych marek i zaczęli tworzyć coś swojego. Wykorzystali szansę, którą dali europejscy i amerykańscy producenci – znając życie, nie do końca świadomi tego, jaki to będzie miało efekt.

Najbardziej aerodynamiczne auto na świecie

Aerodynamika to niezwykle ważny aspekt w kontekście aut elektrycznych. Chodzi przede wszystkim o opory powietrza. Im mniejsze, tym potencjalnie większy zasięg na jednym ładowaniu. I w tej kategorii liderem jest aktualnie Mercedes-Benz EQS z współczynnikiem Cx równym 0,20.

Co ciekawe, na drugim miejscu jest już auto elektryczne, Nio ET7, którego wynik Cx to 0,208. Niemal tak samo dobrze, jak w Mercedesie. Równie skromne opory stawia powietrzu Tesla Model S Plaid – jej rezultat jest identyczny, co w Nio.

To będzie najbardziej aerodynamiczne auto na świecie
BYD YangWang U6

Kolejne trzy miejsca zajmują Lucid Air, IM L7 i Aion S Plus. Nic Wam te nazwy nie mówią? Pewnie tak, ale na pewno dają do myślenia. Dopiero za tym towarzystwem znajdziemy Porsche Taycan, dwa kolejne Mercedesy i jedno BMW.

Ten ranking zostanie wkrótce zaktualizowany, bo na szczycie pojawi się nowe najbardziej aerodynamiczne auto na świecie. Cóż to takiego? BYD YangWang U6. Tak, nazwa brzmi, jak ksywka azjatyckiego rapera przesadnie machającego rękami, ale to sprawa drugo-, a nawet trzeciorzędna.

>Avatr 12, czyli kolejne chińskie auto, które zawstydzi renomowane marki

Znacznie ważniejszy jest sam wynik. YangWang U6 wyróznia się współczynnikiem Cx na poziomie 0,195. Żaden współczesny samochód nie oferuje tak dobrego wyniku w tej kategorii. A to o czymś świadczy.

I tu od razu trzeba oznajmić, że YangWang to marka premium należąca do koncernu BYD, który jest już znany na Starym Kontynencie. Model U6 jest kilka chwil przed debiutem, ale już wiemy, jak wygląda – dzięki zdjęciom patentowym.

Pierwsze wrażenia? To naprawdę ładny samochód. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy klienci będą ustawiać się po niego w kolejce, ale jeżeli oprócz wydajności i udanej stylistyki zaoferuje dobrą jakość w dobrej cenie, to europejscy producenci mogą czuć obawy.

Topowa konfiguracja U6 ma dysponować czterema silnikami o mocy sięgającej 1180 koni mechanicznych. Przewidywana cena to 110 tysięcy dolarów, co nie wydaje się kosmosem przy tym potencjale.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeep Renegade 4xe

Ta mała terenówka ma 240 KM i pali 4 litry. Jest jednak pewien haczyk

Replika Lamborghini Aventador

Replika Lamborghini Aventador. „Ty nawet nie wiesz, ile trzeba za takie coś zapłacić”