w

Systemy bezpieczeństwa „uśmiercą” skrzynie manualne szybciej, niż hybrydy i auta elektryczne

Przyszłość manualnych skrzyń biegów
Systemy bezpieczeństwa "uśmiercą" skrzynie manualne szybciej, niż hybrydy i auta elektryczne

Elektryfikacja samochodów to teraźniejszość i przyszłość motoryzacji. Wielu twierdzi, że właśnie ona zwiastuje kres istnienia przekładni mechanicznych.

Nie jest to jednak pewne, ponieważ może to nastąpić… szybciej. Jak wynika z nowego raportu Automotive News Canada, na uśmiercenie skrzyń biegów wpłyną przede wszystkim zaawansowane systemy bezpieczeństwa.

Przykładem może tu być asystent automatycznego hamowania, który znacznie lepiej współpracuje z automatycznymi skrzyniami. Konfiguracja manualnych skrzyń i nowoczesnych systemów wymaga często dodatkowych rozwiązań, a to zwiększa koszty produkcyjne.

Coraz większa liczba klientów nabywa konfiguracje z automatami. Ich rosnąca popularność dotyczy nie tylko Stanów Zjednoczonych, ale też Europy i Azji. To sprawia, że rynek pomaga w wyparciu klasycznych konstrukcji. Jak wynika ze statystyk IHS Markit i ZF Group, rynek manualnych przekładni spadł do 17,2%.

Może się wkrótce okazać, że oferowanie manuala będzie wręcz nieopłacalne i droższe, niż powszechne zastosowanie automatu. Niewykluczone jednak, że niektórzy producenci zaoferują taką opcję dla entuzjastów. Pytanie tylko, ilu będzie chciało za to dopłacić.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Police Interceptor autobahn

Jak przyspiesza policyjny Dodge Charger? Polskie „kijanki” nie mają z nim szans (wideo)

Honda Civic Type R Mugen RR

Honda Civic za niemal pół miliona złotych czeka na zamożnego kolekcjonera