w

Sensacje na Spa. Russell drugi w kwalifikacjach! Norris doszczętnie rozbił bolid

Kwalifikacje na belgijskim torze okazały się bardzo emocjonujące. Nie obyło się bez niespodzianek w pierwszej dziesiątce.

Początek pierwszej sesji został delikatnie przesunięty w czasie z powodu obfitych opadów deszczu. W końcu samochód bezpieczeństwa zjechał z toru i rozpoczęły się deszczowe kwalifikacje na Spa. Od razu było oczywiste, że łatwo nie będzie.

Z Q1 odpadli:

 • Nikita Mazepin (20)
 • Kimi Raikkonen (19)
 • Mick Schumacher (18)
 • Yuki Tsunoda (17)
 • Antonio Giovinazzi (16)

Świetnie spisał się Russell, który awansował do Q2 z czołowej piątki. Jak widać, bolidy Williamsa całkiem nieźle radzą sobie w takich warunkach, co potwierdził także awans Latifiego. Problemy z uzyskaniem dobrego czasu mieli natomiast kierowcy Alfa Romeo Racing Orlen. Raikkonen i Giovinazzi odpadli z wyraźną stratą. Towarzyszyli im reprezentanci Haasa oraz Tsunoda, który wciąż wypada blado na tle Gasly’ego.

Walka w Q2

Walka w drugiej części kwalifikacji trwała do ostatniej minuty. Obyło się bez niebezpiecznych poślizgów i kontaktów z bandą. Tor był jednak dalej mokry, choć nitka, którą wyznaczyli kierowcy zaczęła fragmentami przesychać.

Z Q2 odpadli:

 • Lance Stroll (15)
 • Fernando Alonso (14)
 • Carlos Sainz (13)
 • Nicolas Latifi (12)
 • Charles Leclerc 11)

Zaskoczeniem okazała się kiepska forma Ferrari. Włoski zespół informował, że może być ciężko, ale nikt nie przewidywał, że na tym etapie odpadnie zarówno Leclerc, jak i Sainz. Dobrego czasu nie uzyskali również Alonso i Stroll. Z rywalizacji odpadł także Latifi, ale jego dwunasta pozycja jest i tak warta uznania.

Pech Norrisa w Q3

Finałowej sesji kwalifikacyjnej towarzyszył deszcz. Warunki były bardzo trudne, o czym boleśnie przekonał się Lando Norris, który wpadł w poślizg na najszybszym fragmencie toru i poważnie rozbił swój bolid. Sesja została wstrzymana.

Bolid Norrisa przypominał wrak. Mechanicy mają przed sobą bardzo pracowitą noc. Uszkodzeniu uległa każda strona i podwozie. Niewykluczone, że wystąpią również problemy z układem napędowym. Najważniejsze jednak, że Brytyjczykowi nic się nie stało.

Po przeszło dwudziestu minutach udało się przenieść pojazd i oczyścić fragment toru, ale pogoda zaczęła się pogarszać. Woda ponownie pokryła tor i znów zrobiło się bardzo niebezpiecznie. Trzeba było zaczekać na wznowienie zmagań.

Samochód bezpieczeństwa ponownie wyjechał na tor. Widać było, jak kierowca Mercedesa-AMG GT desperacko walczy, by znaleźć przyczepność. Przed godziną 17 udało się jednak wznowić sesję. Pozostało 9 minut na poprawę rezultatów.

Russell Spa 2021
Russell w Williamsie osiągnął drugi rezultat kwalifikacji

Genialnie pojechał Russell, który zdobył drugie miejsce. Wyprzedził go tylko Verstappen. Na trzecim miejscu dojechał Hamilton. Dalej był Ricciardo, Vettel, Gasly, Perez, Bottas, Ocon i Norris.

Kwalifikacje zakończyły się w następującej kolejności:

 1. Max Verstappen
 2. George Russell
 3. Lewis Hamilton
 4. Daniel Ricciardo
 5. Sebastian Vettel
 6. Pierre Gasly
 7. Sergio Perez
 8. Valtteri Bottas
 9. Esteban Ocon
 10. Lando Norris
 11. Charles Leclerc
 12. Nicolas Latifi
 13. Carlos Sainz
 14. Fernando Alonso
 15. Lance Stroll
 16. Anotnio Giovinazzi
 17. Yuki Tsunoda
 18. Mick Schumacher
 19. Kimi Raikkonen
 20. Nikita Mazepin

Należy jednak pamiętać, że Valtteri Bottas będzie przesunięty o pięć miejsc do tyłu – za swój niebezpieczny wyczyn podczas Grand Prix Węgier. Przypomnijmy, że nie wyhamował przed pierwszym zakrętem, czym wyeliminował z walki o punkty Verstappena i Norrisa. To też oznacza, że wystartuje z 13. pozycji. Skorzystają na tym Sainz, Latifi, Leclerc, Norris i Ocon.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Citan Camper 2022

Mercedes-Benz Citan 2022 jako kamper. Dopiero zadebiutował, a już doczekał się odmiany turystycznej.

Plybertruck - woodtruck

Woodtruck? Ktoś chciał Teslę, ale miał tylko drewno…