w

Replika Volkswagena Golfa GTI W12-650

Volkswagen słynie z konserwatywnego podejścia do tworzenia samochodów. Wielu zarzucało tej marce brak umiejętności w zaszczepianiu emocji do swoich samochodów.

W 2007 r. niemiecki producent postanowił wysłać odpowiedź wszystkim niedowiarkom. Pokazał światu koncept na bazie Golfa V, którego sercem jest centralnie umieszczone W12 z turbodoładowaniem. Dokładnie taki sam silnik pracował pod maską Bentleya Continentala GT. Dzięki mocy 650 KM, biały kompakt osiągał pierwszą setkę w zaledwie 3,7 sekundy i rozpędzał się do 325 km/h. Dziś, dekadę później, wciąż nie ma hot hatcha, który może pochwalić się podobnymi rezultatami.

Należy przy tym dodać, że powstała tylko jedna oryginalna sztuka, co rozczarowało grupę fanów VW. Jeden z nich postanowił więc stworzyć własny egzemplarz. Zdecydował się jednak tylko na nawiązania wizualne. Technologicznie nie ma żadnych zaskoczeń – pod maską mieszka kultowe 1.9 TDI podkręcone do 170 KM. Co ciekawe, auto zostało sprzedane za ok. 4500 funtów, czyli mniej więcej 20 tysięcy złotych.

Źródło: Ebay/ID ogłoszenia: 263336681710

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprzedaż nowych aut w Polsce – klienci indywidualni (styczeń-listopad 2017)

Nowe auto za 50 000 zł – Top 10 (2017)