w

Polski Fiat trafił do oferty. Cennik ujawniony!

Fiat 600 cena
Polski Fiat trafił do oferty. Cennik ujawniony!

Fabryka w Tychach czekała na ten moment. Produkcja ruszyła pełną parą i wkrótce zobaczymy na drogach nowe wydanie kultowego modelu.

Polski Fiat doczekał się już cennika, który będzie obowiązywał w naszym kraju. Póki co do wyboru będą dwie wersje wyposażeniowe i jedna napędowa. Oferta zostanie jednak wzbogacona nowymi konfiguracjami – w ciągu kilku miesięcy.

Chodzi oczywiście o „Sześćsetkę”, która staje się drugim modelem produkowanym w tyskich zakładach koncernu Stellantis. Przypomnijmy, że od dłuższego czasu w tym samym miejscu powstaje już Jeep Avenger.

Polski Fiat 2024
Fiat 600e 2024

Warto w tym miejscu wspomnieć, że to nie koniec dobrych wiadomości dla tamtejszych pracowników. Wkrótce pojawi się tam nowa linia, która będzie odpowiedzialna za wytwarzanie kolejnego modelu – tym razem ze znaczkiem Alfa Romeo.

Jak można się domyślać, wszystkie trzy samochody będą dzielić płyty podłogowe i zastosowane technologie, choć ich design, kokpity i oferty zostaną zróżnicowane – wszystko po to, by nie doszło do wewnętrznej konkurencji.

Teraz to crossover

Nowy Fiat 600 stał się miejskim crossoverem o przyjaznej sylwetce. Auto wpisuje się w aktualny nurt stylistyczny włoskiej marki, którego fundamentem jest oczywiście „pięćsetka”. W odróżnieniu od niej, jego oferta będzie uzupełniona jednostkami spalinowymi. Sam „elektryk” nie zyskałby dużych udziałów w swojej klasie, szczególnie w Polsce.

>Hybrydowy Jeep Avenger nadjeżdża! Na to czekali polscy klienci

Warto rzucić okiem na wymiary. Polski Fiat w nowym wydaniu ma 4171 milimetrów długości, 1523 milimetry wysokości oraz 1781 milimetrów szerokości. Warty uwagi jest także prześwit, który wnosi niemal 20 centymerów.

Polski Fiat jako „elektryk” – i nie tylko

Jak już wspomnieliśmy, auto będzie początkowo oferowane w jednej wersji napędowej. Chodzi o tę elektryczną. Fiat 600e, bo tak brzmi oficjalna nazwa tego wariantu oferuje jednostkę na prąd, która rozwija 156 koni mechanicznych i 260 niutonometrów. Cały potencjał trafia na oś przednią.

Masa własna tak skonfigurowanego pojazdu to 1520 kilogramów. Osiągi? Biorąc pod uwagę przeznaczenie auta, nie budzą zastrzeżeń. Sprint do setki trwa 9 sekund, a prędkość maksymalna wynosi 150 km/h.

Fiat 600e 2024
Fiat 600e 2024

Istotnym wątkiem jest oczywiście zasięg. Akumulator ma 51 kWh netto, co według producenta pozwala średnio osiągać 406-409 kilometrów w cyklu mieszanym (normy WLTP). Maksymalny zasięg to natomiast 604 kilometry. Wydaje się to jednak ciężkie do osiągnięcia, nawet w cyklu miejskim.

Czas ładowania? Moc 100 kW pozwala uzupełnić akumulator od 20 do 80 procent. Używając ładowarki 11 kW, 100 procent uzyskamy po upływie 5 godzin i 45 minut. Prąd zmienny (gniazdko domowe) potrzebuje na to samo ponad 16 godzin.

Polski Fiat – na początku drogi

Cena wyjściowa za elektryczną wersję tego modelu to 165 000 złotych. Tyle kosztuje specjalna seria o nazwie Red, w której skład wchodzą m.in.: system multimedialny z 10-calowym ekranem dotykowym, Bluetooth, łączność ze smarfonami (Android Auto i Apple CarPlay), automatyczna klimatyzacja, czujniki parkowania z tyłu, system awaryjnego hamowania z funkcją wykrywania pieszych, reflektory LED, 16-calowe felgi stalowe z dwukolorowym wzorem.

Za bogatsza odmianę La Prima trzeba zapłacić natomiast 190 000 złotych. Takie wydanie obejmuje dodatkowo nawigację satelitarną, bezprzewodową ładowarkę (indukcyjną), elektrycznie otwieraną klapę bagażnika z funkcją bezdotykową, 18-calowe felgi aluminiowe, jasną tapicerkę ze skóry ekologicznej, system kamer i czujników 360 stopni oraz autonomiczną jazdę na drugim poziomie.

Fiat 600 - wnętrze
Fiat 600e 2024

W obu przypadkach można liczyć na ten sam elektryczny układ napędowy oferujący 156 koni mechanicznych. Dla porównania, podobnie skonfigurowany Jeep Avenger z tym samym napędem kosztuje 200 500 złotych.

Idąc tym tropem, warto zwrócić uwagę na ceny spalinowej wersji ze 100-konnym silnikiem o pojemności 1,2 litra (właśnie takiej jednostki należy się spodziewać w nowym Fiacie). Staruje ona od 99 900 złotych. Polski Fiat powinien więc być nieco tańszy, dlatego zakładamy, że z benzyniakiem pod maską będzie kosztował około 90 tysięcy złotych.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DS 4 Cross E-Tense

Kompakt premium, którego nie znasz. Warto to zmienić

McLaren GTS

McLaren GTS nadjeżdża. Trafi na drogi już w 2024 roku