w

Nowy Fiat 600 dostępny z silnikiem spalinowym. Uff!

Nowy Fiat 600 otrzyma napęd hybrydowy
Nowy Fiat 600 dostępny z silnikiem spalinowym. Uff!

Włoska marka wkrótce wypuści na nasz rynek nowy model. Będzie to miejski crossover. Co ciekawe, istotną rolę w jego tworzeniu odgrywa Polska.

Dlaczego? Otóż, nowy Fiat 600, o którym właśnie mowa, będzie produkowany w Tychach. I tu należy przypomnieć, że śląskie zakłady należą do koncernu Stellantis, pod skrzydłami którego są także takie tuzy, jak Alfa Romeo, Citroen, DS, Jeep, Opel i Peugeot.

Nowość będzie produkowana tuż obok swoich technologicznych bliźniaków. Jednym z nich jest Jeep Avenger, którego można już kupić. Amerykański crossover występuje w wersjach elektrycznej i spalinowej. Tę drugą oparto na 100-konnym silniku z rodziny PureTech. Wariant benzynowy jest dostępny tylko na kilku rynkach (w tym polskim).

>Nowy Fiat Panda na finiszu projektowym. Włosi ujawnili datę debiutu

Drugim bliskim krewnym jest Alfa Romeo o jeszcze nieznanej nazwie. Debiut tego auta powinien nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy. W sieci krążą już nieoficjalne grafiki, które sugerują, jak będzie wyglądać.

Nowy Fiat 600 w hybrydzie

Jak widać, koncern zezwolił na zróżnicowane gamy silnikowe, co daje klientom większy wybór. Przejdźmy jednak do rzeczy. Bazą układu hybrydowego jest trzycylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1,2 litra i mocy 99 koni mechanicznych. Wspiera go jednostka elektryczna będąca instalacją 48-woltową, która oddaje do dyspozycji 28 koni mechanicznych.

Przenoszeniem mocy na oś przednią zajmuje się sześciobiegowa skrzynia automatyczna. Podobno jest to konstrukcja dwusprzęgłowa. Co ciekawe, auto potrafi poruszać się w trybie elektrycznym do prędkości 30 km/h.

Nowy Fiat 600
Nowy Fiat 600

Jak można wywnioskować, silnik spalinowy ma rolę dominującą, ale podczas ruszania (gdy obciążenie jest największe), może go zastąpić lub wesprzeć jednostka elektryczna. Tak jest wydajniej. Pozostaje mieć nadzieję, że zastosowany układ nie jest ospały. Wiele zależeć będzie od oprogramowania, jakie zastosowali inżynierowie.

Co wiemy o osiągach tego modelu? Nowy Fiat 600 Hybrid rozpędza się do 100 km/h. w 11 sekund. Prędkość maksymalna nie została podana, ale podejrzewamy, że będzie wynosiła 160-180 km/h. Na dane dotyczące zużycia paliwa musimy jeszcze chwilę zaczekać.

Nowy Fiat 600 otrzyma napęd hybrydowy
Nowy Fiat 600

Gwoli ścisłości, Fiat 600 ma 417 centymetrów długości, co oznacza bezproblemowe manewrowanie. Warto podkreślić, że jego bagażnik oferuje aż 385 litrów, co jest wynikiem lepszym, niż w przypadku niektórych kompaktowych hatchbacków.

Cena? Na rodzimym rynku startuje od 24 950 euro, co aktualnie oznacza ponad 115 tysięcy złotych (kurs 4,64). Niestety, galopująca inflacja odbija się na rynku motoryzacyjnym.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Tylko dlaczego samochody z Azji, tej samej klasy np. Kia Stonic, potrafią kosztować w Polsce grubo poniżej 100 000 PLN ? W Azji nie ma inflacji ?
    Rozważałem kupno któregoś z tych nowych modeli produkowanych w Polsce Jeep Avenger lub właśnie Fiat 600. Ale ceny obydwu z nich w wersji benzynowej, są dużo wyższe od konkurencji, produkującej za granicą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta nowa marka premium sprzedała już milion aut

Ta nowa marka premium sprzedała już milion aut. Polacy wciąż na nią czekają

Navitel R480 2K

Dwie kamery w aucie to rozsądne rozwiązanie. Ten zestaw wydaje się optymalny