w ,

Navitel RE 5 DUAL – Nawigacja z kamerą, czyli sprzęt wielozadaniowy (test)

Navitel RE 5 DUAL
Navitel RE 5 DUAL - Nawigacja z kamerą, czyli sprzęt wielozadaniowy (test)

Producenci dwoją się i troją, by sprostać oczekiwaniom użytkowników akcesoriów samochodowych.

Nie jest to jednak łatwe, bo w tej branży konkurencja nie śpi, a klienci wymagają coraz więcej. Jedna z renomowanych firm postanowiła stworzyć prawdziwe „dwa w jednym”. Projekt w końcu ujrzał światło dzienne i dziś możemy go nabyć. Oto Navitel RE 5 DUAL, czyli nawigacja z kamerą.

Skąd pomysł na takie urządzenie? To proste, z potrzeby rynku. Wielu użytkowników korzysta zarówno z kamery samochodowej, jak i nawigacji satelitarnej. Stosowanie dwóch osobnych urządzeń to konieczność korzystania z niezależnych uchwytów i źródeł zasilania. Wpływa to także na widoczność.

Navitel RE 5 DUAL – zestaw

Pudełko słusznych gabarytów skrywa urządzenie, które zostało uzupełnione podstawowymi dodatkami. Wśród nich są oczywiście kabel zasilający oraz uchwyt. Nie mogło także zabraknąć karty gwarancyjnej i instrukcji obsługi.

Zobacz także: Navitel R650 NV – test kamery samochodowej

Zacznijmy od uchwytu, ponieważ skupia na sobie sporo uwagi. Jest stosunkowo duży i bardzo solidny. Oparto go na złączu magnetycznym (kompatybilnym z kamerą) i przyssawce, która integruje się z szybą. Istnieje oczywiście możliwość szerokiej regulacji.

Navitel RE 5 DUAL - zestaw
Zestaw obejmuje duży uchwyt, zasilacz, urządzenie, kabel USB i niezbędne dokumenty

Co ciekawe, to właśnie ta konstrukcja integrowana jest z zasilaczem. Oprócz tego, można do niego podpiąć tylną kamerę, która kupuje się osobno. To niewielkie urządzenie akcesoryjne pozwalające na szybkie połączenie. Pasuje także do modeli RC 2 DUAL, R250 DUAL, DR250 DUAL i AR280 DUAL.

Navitel RE 5 DUAL - uchwyt
Uchwyt jest bardzo solidny. Oparto go na przyssawce

Wróćmy jednak do głównego bohatera. Swoją budową przypomina typowe nawigacje samochodowe. Ma duży, 5-calowy wyświetlacz otoczony solidną, starannie spasowaną obudową. Warto w tym miejscu podkreślić, że ekran jest dotykowy. Na ściankach znajdziemy:

 • mikrofon
 • głośnik
 • gniazdo microSD do 32 GB (na mapy)
 • drugie gniazdo microSD do 32 GB (na nagrania wideo)
 • gniazdo do słuchawek
 • włącznik
 • rysik

Po drugiej stronie jest oczywiście „oko kamery”. Oparto je na strukturze kołowej umożliwiającej ustawienie obiektywu w takim położeniu, jakie aktualnie nam odpowiada. I to by było na tyle, jeżeli chodzi o pierwszy dotyk.

Navitel RE 5 DUAL – kluczowe parametry

Wspomniany wyświetlacz ma rozdzielczość 480×272 piksele i posiada regulowane podświetlenie. Co ciekawe, Navitel wykorzystał system operacyjny firmy Linux. Sprzęt posiada procesor MSB2531 ARM z pamięcią RAM 256 MB i pamięcią wewnętrzną 8 GB.

Wyświetlacz – dane techniczne:

 • System operacyjny: Linux
 • Procesor: MSB2531 ARM Cortex A7, 800 MHz
 • Pamięć RAM: 256 MB
 • Pamięć wewnętrzna: 8 GB

Sprzęt pełni dwie role jednocześnie, ale należy je opisywać osobno. Zacznijmy nawigacji. Oparto ją na systemie Navitel Navigator, w którym zainstalowano fabrycznie mapy 47 państw. Istnieje oczywiście możliwość uzupełnienia tel listy.

Nawigacja – dane techniczne:

 • Oprogramowanie: Navitel Navigator
 • Fabrycznie zainstalowane mapy 47 państw
 • Możliwość instalacji dodatkowych map
 • Komunikaty głosowe
 • Ostrzeżenia o fotoradarach
 • Obliczanie czasu trasy

Sprzęt posiada te same funkcje, które można spotkać w innych tego typu urządzeniach. Do dyspozycji użytkownika są komunikaty głosowe, ostrzeżenia o fotoradarach, a także przeliczniki czasu dotyczące trasy.

Navitel RE 5 DUAL - ekran
Dotykowy ekran ma przekątną 5 cali. Najlepiej obsługiwać go rysikiem

A co z wideorejestratorem? Oparto go na sensorze GC2053 Night Vision z soczewką wykonaną z czterowarstwowego szkła. Rejestruje wideo w rozdzielczości Full HD 1080p. Kąt widzenia sięga 140 stopni.

Kamera – dane techniczne:

 • Sensor: GC2053 (Night Vision)
 • Rozdzielczość wideo: Full HD 1080p
 • Kąt widzenia obiektywu: 140 stopni
 • Rodzaj soczewki: 4-warstwowe szkło
 • Format wideo: MOV (H.264)

Nagrywanie odbywa się w pętli i można wybierać długość czas materiału. W urządzenie wbudowano G-Sensor chroniący newralgiczne filmy przed nadpisaniem, a także Bluetooth zapewniający łączność bezprzewodową.

 

Co ciekawe, Navitel RE 5 DUAL posiada także transmiter FM. To może tłumaczyć, skąd się wzięło gniazdo na słuchawki. Mamy więc do czynienia z prawdziwym kombajnem akcesoryjnym, który naprawdę posiada spore możliwości.

Navitel RE 5 DUAL w praktyce

Urządzenie jest spore, ale bez problemu można znaleźć dla niego miejsce na przedniej szybie, które nie będzie zabierało za wiele widoczności. Ogromnym plusem jest bardzo solidny uchwyt zapewniający stabilność nawet na dziurawych nawierzchniach.

Navitel RE 5 DUAL - kamera
Magnetyczne łączne pozwala na szybki montaż urządzenia

Mimo dużej liczby funkcji, obsługa nie nastręcza problemów. Rysik, który jest ukryty w obudowie znacznie uprzyjemnia wybieranie i dostosowywanie funkcji. Jest przy tym skuteczniejszy niż palec. Urządzenie jest czułe i bez problemu wychwytuje „kliki” wąską końcówką.

Zobacz także: Navitel R700 GPS Dual: jedna kamera już nie wystarczy!

Dzięki złączu AV-IN, od razu możemy podłączyć akcesoryjną kamerę (nabywaną osobno), co dodatkowo zwiększy możliwości rejestrowania obrazu. W takich okolicznościach już naprawdę niczego nie trzeba, by zabezpieczyć się „wątpliwymi wersjami” innych uczestników ruchu drogowego.

Navitel RE 5 DUAL - wyświetlacz
Wyświetlacz jest duży i czytelny. Może jednocześnie wskazywać polecania nawigacji i obraz z kamery

Obraz przekazywany na wyświetlaczu może być mapą lub bezpośrednim widokiem z kamery uzupełnionym wskaźnikami nawigacji. Daje to nowoczesny efekt. Liczba komunikatów jest naprawdę spora, ale można się do niej błyskawicznie przyzwyczaić. Ich odczytywanie nie stanowi problemu, bo ekran ma odpowiednie gabaryty. Fajnie, że widać, czas rejestrowanego nagrania. Sam obraz ma dobrą jakość i pozwala na wyłapywanie szczegółów.

Navitel kamera tylna
Z urządzeniem głównym kompatybilna jest dodatkowa kamera tylna nabywana osobno

Zastosowanie wydajnego procesora było bardzo ważne, aby urządzenie mogło szybko pracować. Dzięki Linuxowi, czas wyznaczania trasy jest krótki. W razie potrzeby, nawigacja wyszuka alternatywę dokładnie podając naszą lokalizację. Szybkość GPS-u nie budzi najmniejszych zastrzeżeń.

Ile kosztuje Navitel RE 5 DUAL?

Urządzenie można dostać w znanych sieciach handlowych za około 600 złotych. Nierzadko tyle kosztują same kamery lub same nawigacje. Mówimy więc o rozsądnie skalkulowanej ofercie, która może przyciągnąć spore grono zainteresowanych. Warto dodać, że akcesoryjna kamera tylna kosztuje niecałe 100 złotych.

Navitel RE 5 DUAL na szybie
Dzięki solidnemu uchwytowi, kamera zachowuje stabilność nawet na nierównych nawierzchniach

Navitel RE 5 DUAL bardzo dobrze pełni swoje podstawowe funkcje. To dopracowane urządzenie, które łączy kilka zadań jednocześnie. Jeżeli ktoś dużo jeździ i nie chce tracić transmisji danych ze swojego telefonu, to prezentowany sprzęt z pewnością może spełnić jego oczekiwania.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
 1. Nie mogę uruchomić nagrywania tylnej kamerki Navitel HD Rear camera podłączonej do Navitel RE 5 Dual.
  Bardzo proszę o pomocną wskazówkę. Z góry dziękuję, pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Honda CR-V 2023

Honda CR-V 2023 na zdjęciu patentowym. Wyraźna zmiana designu

BMW M240i G42 - przyspieszenie

Nowe BMW M240i (G42) – przyspieszenie 0-250 km/h (wideo)