w

Mercedes-Benz 190E 2.5-16 Evolution II na sprzedaż. Gratka dla kolekcjonera

Mercedes-Benz 190E Evolution II na sprzedaż
Mercedes-Benz 190E 2.5-16 Evolution II na sprzedaż. Gratka dla kolekcjonera

Oto jeden z najbardziej pożądanych sedanów związanych z motorsportem z lat 90. Kolekcjonerzy mogą zacierać ręce.

To Mercedes-Benz 190E 2.5-16 Evolution II. Był bezpośrednim konkurentem BMW M3 Evolution II w walce o tytuł w mistrzostwach wyścigów turystycznych DTM. Aby uzyskać obowiązkową licencję wyścigową, niemiecki producent musiał stworzyć pulę takich samochodów z homologacją dopuszczającą do ruchu.

190E Evolution II
Powstały tylko 502 sztuki tej wyjątkowej konfiguracji

Nie jest tajemnicą, że takie auto jest poważną inwestycją dla zamożnego kolekcjonera. Potencjalny właściciel na pewno zachowa ten model na kilka lat, a później wystawi go na sprzedaż – za wyższą cenę, rzecz jasna. Rywalizacja Mercedesa z BMW w DTM dodatkowo zwiększa wartość pojazdu

Mercedes-Benz 190E Evolution II na sprzedaż

Ten wyjątkowy samochód pochodzi z 1990 roku. Pod jego maską znajduje się 2,5-litrowa, czterocylindrowa jednostka benzynowa generująca 232 konie mechaniczne i 245 niutonometrów maksymalnego momentu obrotowego. Dzięki skróconemu wałowi korbowemu i większym cylindrom, silnik kręci się do 7800 obrotów. Warto dodać, że auto rozwija setkę w 6,7 sekundy i rozpędza się do 250 km/h. Za przenoszenie mocy na koła odpowiada pięciobiegowa przekładnia Getrag.

Mercedes-Benz 190E Evolution II - silnik
Silnik o pojemności 2,5 litra generuje 242 KM i 245 Nm

Prezentowany Mercedes korzysta z zawieszenia obniżonego o 45 milimetrów. Dzięki funkcji regulacji, można stosować trzy ustawienia wysokości. Nie zabrakło również hamulców Brembo z zaciskami wykonanymi z lekkiego stopu.

Warty uwagi jest także pakiet aerodynamiczny samochodu. Dzięki niemu, wskaźnik cx spadł do zaledwie 0,29. Podobno po uzyskaniu takiego wyniku, BMW Postanowiło przeprojektować swój tunel aerodynamiczny wzorem Mercedesa…

Dokładnie 500 sztuk tego auta pokryto niebiesko-czarnym lakierem metalizowanym Blauschwarz. I to jedna z nich. Dwa pozostałe egzemplarze, numery 501 i 502, pokryto lakierem Astral Silver. Są w rękach Mercedesa.

Mercedes-Benz 190E Evolution II - wnętrze
Auto utrzymane jest w świetnym stanie – zarówno technicznym, jak i wizualnym

Samochód utrzymany jest w świetnym stanie, co podkreślają zadbane fotele i lakier bez skaz. Nie brakuje tu absolutnie niczego. Przebieg? Niewiele ponad 18 240 kilometrów. Skromnie, jak na trzydziestoletni samochód.

Pozostaje już tylko kwestia ceny. Jak można dostrzec w ogłoszeniu, Mercedes-Benz 190E 2.5-16 Evolution II oferowany jest za 475 tysięcy dolarów. Za taką cenę można mieć nowe supersamochody, ale żaden z nich nie będzie tak szybko zyskiwał na wartości, jak kultowy sedan niemieckiej marki.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hyundai Tucson N Line - test

Hybrydowy Hyundai Tucson z pakietem N Line. Gadżeciarski SUV w nowym wydaniu (test)

Kubica - Le Mans 24h 2021

Ogromny pech Kubicy w 24 Hours of Le Mans. W LMP2 wygrała druga załoga WRT