w

Kwalifikacje do Grand Prix Francji 2022: Leclerc z pierwszego pola!

Kwalifikacje do Grand Prix Francji 2022 Ferrari
Kwalifikacje do Grand Prix Francji 2022: Leclerc z pierwszego pola! zdjęcie: Scuderia Ferrari

Za nami ostatni etap sobotnich zmagań przed  wyścigiem na słynnym torze Paul Ricard.

Kwalifikacje do Grand Prix Francji 2022 ujawniły wyższość Ferrari i Red Bulla nad resztą stawki. Mimo coraz śmielszych deklaracji, Mercedes nie jest jeszcze na tyle blisko, by rywalizować o najlepszy czas z czołówką.

Pierwszy etap kwalifikacji nie przyniósł za wielu zaskoczeń. Niespodzianką był jedynie Pierre Gasly, który osiągnął dopiero szesnasty rezultat i był pierwszym z pechowców. Dobre okrążenie wykręcił Mick Schumacher i dostałby się do Q2 gdyby nie limity tor. Czas został anulowany i Niemiec skończył rywalizację. Oprócz wymienionych kierowców, w Q1 odpadli Latifi, Zhou i Stroll.

W Q2 znalazł się Albon, co potwierdziło dobrą dyspozycję Williamsa. To był jednak szczyt możliwości Taja i jego bolidu. Na tym etapie odpali też Vettel, Bottas, Ocon i Ricciardo. Ku zaskoczeniu wielu, do Q3 dostali się Tsunoda i Magnussen.

Kwalifikacje do Grand Prix Francji 2022 – finałowa sesja

W Q3 znalazły się po dwa auta Ferrari, Red Bulla i Mercedesa, a także po jednym McLarena, Alpine, Alpha Tauri i Haasa. Największy potencjał ujawniali reprezentanci włoskiego zespołu, ale Red Bull wciąż był blisko.

Na cztery minuty przed końcem sesji niemal wszyscy w tym samym czasie wyjechali na tor, co sprawiło, że zrobiło się ciasno. Nie było więc jasne, czy każdy będzie miał miejsce na wykonanie bezbłędnego okrążenia. Należy w tym miejscu podkreślić, że zespoły nie kombinowały ze strategią dotyczącą opon – wszyscy kierowcy wykorzystywali miękką mieszankę.

Kwalifikacje do Grand Prix Francji 2022 Red Bull
Verstappen robił co mógł, ale Sainz dał cień aerodynamiczny Leclercowi, co umocniło przewagę Ferrari nad Red Bullem, zdjęcie: Oracle Red Bull Racing

Ostatnie sekundy sesji były kluczowe dla wszystkich. wiele zależało od rozmieszczenia bolidów na torze i cienia aerodynamicznego. Ostatecznie to Leclerc wykręcił najlepsze okrążenie z wyraźną przewagę nad Verstappenem. Monakijczykowi pomógł Sainz poświęcając się dla kolegi z zespołu.

Trzecie miejsce przypadło Perezowi, który znalazł się przed Hamiltonem. Kierowców Mercedesa przedzielił Norris. Dalej znaleźli się Alonso i Tsunoda. Wspomniany Sainz nie walczył, a Magnussen zdecydował się na pozostanie w boksach.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Auto dla niepełnosprawnych

MINI dla niepełnosprawnych. Producent otwiera się na potrzeby nowych klientów

Volvo XC90 2022 test

Volvo XC90 T8 Recharge (test): Moc, jakość i bezpieczeństwo w szwedzkim wydaniu