w

Kamper w wersji ekonomicznej. Turystyczny Volkswagen Transporter w dieslu

Volkswagen Transporter Camper Diesel
Kamper w wersji ekonomicznej. Turystyczny Volkswagen Transporter w dieslu

Samochody kempingowe nierzadko kosztują kilkaset tysięcy złotych. Nie każdy zwolennik takich pojazdów ma jednak tak zasobny portfel, by móc kupić nowy model.

Z pomocą przychodzi wtedy rynek wtórny, na którym może znaleźć się kamper w wersji ekonomicznej – oczywiście doświadczony wiekowo, co nie oznacza, że niewarty zainteresowania. Ten turystyczny Volkswagen Transporter jest tego świetnym przykładem.

Volkswagen T4 Camper
Autor chciał stworzyć maksymalnie praktyczny i ekonomiczny projekt

Projekt został oparty na generacji T4, która uchodzi za najbardziej uniwersalną i długowieczną. Na wielu budowach wciąż można spotkać te samochody, co mówi samo za siebie. Proste jednostki napędowe i trwałe podwozie pozwalają na osiąganie wysokich przebiegów.

Volkswagen Transporter T4 jako kamper

Prezentowany egzemplarz pochodzi z 1998 roku i nie zdradza swojego unikatowego charakteru. Autor zdecydował się jedynie na dyskretną okleinę oraz żółte akcenty, które zdobią stalowe felgi. Warty uwagi jest także zadbany lakier.

Turystyczny Volkswagen Transporter
Miejsce do spania może zmienić się w sofę

Ten turystyczny Volkswagen Transporter powstał jako normalny pojazd użytkowy z odpowiednią przestrzenią załadunkową. Pierwsze lata spędził w Niemczech, ale potem trafił do Bułgarii, gdzie pełnił role samochodu kempingowego.

Celem właściciela auta było zbudowanie maksymalnie praktycznej przestrzeni kempingowej, która będzie ergonomiczna, a przy tym łatwa w utrzymaniu i tania w eksploatacji. Projekt pochłonął siedem miesięcy, ale dziś można uznać, że było warto.

Volkswagen Transporter - tani kamper
W kabinie mogą wygodnie spać dwie osoby

Tylna część wnętrza została odpowiednio odizolowana od świata zewnętrznego. Można ją dogrzewać jednostką spalinową oraz wentylować, dzięki zamontowanemu systemowi. Nie zabrakło także dwóch 25-litrowych zbiorników. Jeden wypełnia się czystą wodą, a do drugiego spływa szara.

W kabinie przeznaczono miejsce również na kompaktową kuchenkę gazową oraz lodówkę 12V oraz zlew. Udało się także wygospodarować przestrzeń na duży schowek. Wady? Ta kluczowa ma związek z brakiem przeszkleń. Czasami jednak lepiej nie zwracać na siebie uwagi…

Pod maską diesel

Turystyczny Volkswagen Transporter został wyposażony w silnik Diesla o pojemności 2,4 litra. Generuje on zaledwie 78 koni mechanicznych, co oznacza, że samochód nie jest demonem prędkości. Nie o to jednak chodzi. Ważne, że jest trwały i względnie oszczędny.

Tani kamper na bazie Volkswagena
Udało się wygospodarować miejsce na zlew, kuchenkę gazową i lodówkę 12V

Ile to wszystko kosztowało? Zaledwie 4500 dolarów – wliczając w to sam samochód i jego lakierowanie. To naprawdę niewiele. Owszem, nie można liczyć na luksusy, ale podstawowe udogodnienia są. Toaleta nie miałaby sensu, chyba że przenośna…

 

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mercedes EQE 2022 - zapowiedź

Mercedes EQE nadjeżdża. Oficjalna zapowiedź modelu

Fiat Panda vs Tesla Model X - off-road

Pięć razy słabszy Fiat Panda poradził sobie lepiej ze wzniesieniem, niż Tesla Model X. Elektryk nie miał szans (wideo)