w

Ferrari 499P Modificata. Możesz je kupić, ale jeździsz jak marka pozwoli

Ferrari 499P Modificata
Ferrari 499P Modificata. Możesz je kupić, ale jeździsz jak marka pozwoli

Ten samochód wymyka się poza wszelkie normy. Powód? Nie musi ich spełniać. I w tym tkwi jego największa siła. Z pewnością stanowi obiekt pożądania wielu fanów motoryzacji.

Przypomnijmy, że Ferrari 499P wygrało w 24-godzinnym wyścigu Le Mans 2023. Był to ogromny sukces dla marki, który został powtórzony po niemal sześciu dekadach. Ostatni taki triumf tego producenta wydarzył się w 1965 roku. Model Ferrari 499P Modificata jest swego rodzaju uhonorowaniem tej historii.

Powstał na bazie bolidu wyścigowego i sam jest bolidem wyścigowym, ale takim, który nie jest podporządkowany jakimkolwiek regulaminom FIA. Dla przykładu, oferuje więcej mocy, niż zwycięska maszyna z Le Mans.

Ferrari 499P Modificata

Warto przyjrzeć się specyfikacji technicznej samochodu, by lepiej zrozumieć różnice. W 499 Modificata występuje silnik elektryczny, który może pracować przy niższych prędkościach, podczas gdy bolid przystosowany do norm FIA mógł uruchamiać taką jednostkę dopiero powyżej 190 km/h.

W prezentowanej maszynie jest również system Push to Pass, który stanowi zastrzyk mocy – dodatkowe 161 koni mechanicznych na 7 sekund. Wtedy też potencjał systemowy wzrasta do 858 koni mechanicznych zamiast standardowych 697 koni mechanicznych

Ferrari 499P Modificata
Ferrari 499P Modificata

Zmiany w silniku spalinowym i mapach sterujących są raczej skromne, co oznacza bardzo podobne doznania. Sercem pozostała trzylitrowa jednostka V6 z elektrycznym wsparciem. Spalinowa konstrukcja wywodzi się z modelu 296 GT3. Za przenoszenie moc odpowiada siedmiobiegowa, sekwencyjna skrzynia.

>Nowy film „Ferrari” to historia pokazana z innej strony. Oficjalny zwiastun

W kabinie jest oczywiście tak samo, jak w wyczynowym aucie. Nie ma tu zbędnych dodatków. Są za to odpowiednio rozmieszczone przyciski odpowiadające za szereg potrzebnych ustawień bolidu.

Ferrari 499P Modificata
Ferrari 499P Modificata

Warto dodać, że 499 Modificata inauguruje program Ferrari Sport Prototipi Clienti. Cóż to takiego? Chodzi o zakup niezwykłych maszyn i zapewnienie klientowi możliwości ich wykorzystania na torach. Po stronie producenta jest logistyka, konserwacja i pomoc podczas jazd. Krótko mówiąc, wydajesz ogromną sumę i masz auto na własność, choć nie możesz z niego dowolnie korzystać ze względu na określone procedury.

Włosi nie poinformowali ile egzemplarzy tego auta zostanie sprzedanych. Nie ma jednak wątpliwości, że popyt przerośnie podaż, mimo specyficznych warunków sprzedaży i użytkowania.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowa stara Toyota Land Cruiser

Nowa stara Toyota Land Cruiser. Nie możesz jej kupić

Ford Bronco Galpin Auto Sports

Ford Bronco Galpin. Jeszcze bardziej retro