w

Dla prawdziwego kolekcjonera: Jaguar E-Type na sprzedaż

Jaguar E-Type aukcja
Dla prawdziwego kolekcjonera: Jaguar E-Type na sprzedaż

Niewiele samochodów potrafi przyciągać spojrzenia tak skutecznie i generować taki podziw, jak ten model.

To Jaguar E-Type, czyli jeden z najpiękniejszych i najbardziej unikatowych projektów motoryzacyjnych na naszej planecie. Był produkowany w latach 1961-1975. Nikogo nie powinno dziwić, że zdobył tytuł najpiękniejszego samochodu wszech czasów – i to nie w jednym rankingu.

Unikatowa sylwetka z zaokrąglonym tyłem i genialną, długą maską stała się synonimem najwyższego poziomu elegancji. Ta prosta, czysta forma do dziś imponuje lekkością i sprawia, że nie da się przejść obok niej obojętnie.

Jaguar E-Type był dostępny z trzema jednostkami napędowymi:

  • 3.8 R6 (trzy gaźniki, 269 koni mechanicznych, 353 niutonometry, 0-100 km/h: 6,9 sekundy, v-max: 241 km/h
  • 4.2 R6 (trzy gaźniki, 269 koni mechanicznych, 385 niutonometrów, 0-100 km/h: 7 sekund, v-max: 246 km/h
  • 5.4 V12 (cztery gaźniki, 276 koni mechanicznych, 412 niutonometrów, 0-100 km/h: 6,4 sekundy, v-max: 235 km/h)

Wnętrze tego samochodu robi świetne wrażenie. W drewniany kokpit wkomponowano atrakcyjnie wyglądające przełączniki i sportową kierownicę. Dwie osoby mogą tu liczyć na naprawdę sporo przestrzeni.

Jaguar E-Type na sprzedaż

Pojawienie się tego wyjątkowego modelu na aukcji to duże wydarzenie, które przyciąga kolekcjonerów z całego świata. Samochód został wyprodukowany w 1966 roku, co oznacza pierwszą serię.

Jaguar E-Type na sprzedaż
Piękna sylwetka skrywa silnik o pojemności 4,2 litra

Został sprowadzony do Stanów Zjednoczonych z Kopenhagi (Dania). Ponad czterdzieści lat spędził w rękach jednej rodziny z Modesto (Kalifornia). W 2015 roku został sprzedany nowemu nabywcy, który postanowił przemalować auto lakierem Silver Grey i odrestaurować jednostkę o pojemności 4,2 litra.

Warto dodać, że modyfikacje objęły wymianę skrzyni biegów. Teraz z silnikiem jest zintegrowana pięciobiegowa przekładnia manualna Cosworth. Poza nią, pojawiły się regulowane amortyzatory, drążki skrętne i stabilizatory, a także nowy zestaw chłodzenia z aluminiową chłodnicą i bardziej wydajnym wentylatorem. Co ważne, auto oferowane jest z certyfikatem zaufania Jaguar Heritage Trust.

Jaguar E-Type cena
Samochód może osiągnąć cenę miliona złotych

Samochód jest w genialnym stanie – zarówno technicznym, jak i wizualnym. Wnętrze nie wymaga żadnych korekt. Można więc podejrzewać, że jego cena zbliży się do miliona złotych. Na sześć dni przed końcem najwyższa oferta sięga 100 tysięcy dolarów. Link do aukcji znajdziesz TUTAJ.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Porsche Panamera TechArt

Porsche Panamera Sport Turismo od TechArt – Więcej mięśni

Grand Prix Portugalii 2021 wyniki

Grand Prix Portugalii: Hamilton na szczycie, Verstappen rozdzielił Mercedesy