w

Brakuje podzespołów. BMW i Volkswagen wstrzymują produkcję w całej Europie

Wstrzymanie produkcji aut w Europie
Brakuje podzespołów. BMW i Volkswagen wstrzymują produkcję w całej Europie

Kryzys produkcyjny uzupełniony rosyjską inwazją na Ukrainę przynosi coraz poważniejsze skutki gospodarcze.

Nie ma wątpliwości, że brakuje podzespołów. Wśród nich są oczywiście półprzewodniki, ale to nie jedyne części, których nie ma. Wiele elementów wytwarzano w Rosji i na Ukrainie, co teraz nie jest możliwe. BMW i Volkswagen wstrzymują produkcję w całej Europie, co jest konsekwencją wszystkich tych niepożądanych zdarzeń.

Fabryki bywają montowniami, do których docierają części z całego świata. Zakłady samodzielnie zajmujące się całym procesem produkcyjnym to zazwyczaj małe manufaktury, które można policzyć na palcach jednej ręki.

Kryzys na kryzysie

Kryzys gospodarczy spowodowany pandemią napędził kryzys produkcyjny. Z kolei wojna na Ukrainie dodatkowo pogłębiła problemy, bo nie są tam wytwarzane nowe części. W Rosji wszystko zostało wstrzymane, co jest odpowiedzią na agresję 70-letniego dyktatora o imperialistycznym podejściu do świata.

Fabryka BMW
Brakuje komponentów, dlatego wiele marek musi zatrzymać procesy produkcyjne

Ostatecznie zapłaci za wszystko konsument –  w każdym zakątku świata. Niemniej jednak teraz chodzi głównie o czas, a nie wzrost cen, bo popyt wciąż przerasta podaż. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo w tym roku nie można liczyć na ustabilizowanie sytuacji.

O ile braki półprzewodników będzie można systematycznie uzupełniać, o tyle rosyjska inwazja nie napawa optymizmem. Europa nie powinna jednak ustępować zbrodniarzowi wojennemu, który dopuszcza się morderstw cywilów na terenie Ukrainy. W takiej sytuacji przemysł motoryzacyjny schodzi na dalszy plan.

 

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Parking pod warsztatem

Właściciel warsztatu zajmuje miejsca parkingowe dla mieszkańców. Sprawa trafiła do mediów

Toyota Glanza 2022

Tym razem było na odwrót. Toyota zamieniła się w Suzuki Baleno