w ,

Wypożyczenie auta ? co musisz wiedzieć?

group of car

Wynajem samochodów staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Nie dziwi zatem fakt, że z każdym rokiem powstaje więcej wypożyczalni, które rozszerzają swoje usługi. Mimo wszystko nadal wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak przebiega wynajęcie auta i jakich formalności należy dopełnić. Z tego powodu przybliżymy dzisiaj czytelnikom właśnie ten temat i poradzimy, na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług konkretnej wypożyczalni samochodów.

Dynamic view of the modern car from the driver's door, just above, on a white background
Dynamic view of the modern car from the driver’s door, just above, on a white background

Warunki wynajmu auta

Każda firma, która posiada w swojej ofercie wynajem aut, ma określone warunki, które muszą zostać bezwzględnie spełnione, żeby sfinalizować umowę. Bez wątpienia zostaniemy poproszeni o okazanie prawa jazdy oraz drugiego dokumentu, który potwierdza naszą tożsamość. Może to być dowód osobisty, legitymacja bądź paszport. Ważne jest także, aby nasze prawo jazdy nie traciło ważności w trakcie wynajmu auta. Na pewno będzie to sprawdzane, więc lepiej najpierw się upewnić. Niektóre wypożyczalnie mają sprecyzowane wymogi dotyczące wieku kierowcy, a przede wszystkim dolnej jego granicy. Może się zatem okazać, że nasze krótkie doświadczenie za kółkiem będzie przeszkodą nie do przeskoczenia.

 

Zanim odbierzemy auto, przeczytajmy dokładnie całą umowę. Największą uwagę należy zwrócić na zgodność stanu wyposażenia samochodu oraz numeru rejestracyjnego z faktami. Samochód obejrzyjmy dokładnie przy osobie, która nam go wypożycza, by później nie było żadnych wątpliwości, co do jego stanu kosmetycznego. Sprawdźmy również, czy samochód jest w pełni bezpieczny.

Automatic transmission

Odbiór auta

Po wybraniu samochodu oraz dopełnieniu formalności, możemy odebrać auto. Mamy przeważnie dwie możliwości ? albo odbierzemy je w wypożyczalni, albo w umówionym wcześniej miejscu (może to być np. hotel lub lotnisko). Dobrze jest wcześniej zorientować się, ile będziemy zmuszeni dopłacić za odbiór w lokalizacji innej niż siedziba firmy. Niekiedy może się to okazać zupełnie nieopłacalne. Samochód możemy wynająć także poza godzinami pracy wypożyczalni, ale to także będzie się wiązać z dodatkowymi kosztami.

group of car

Rodzaje samochodów

Wypożyczalnie aut oferują nam szeroki wybór pojazdów zarówno pod względem marek, jak i rodzajów. Nie musimy ograniczać się jedynie do osobówek. Będziemy mogli zdecydować się również na samochód transportowy. Do dyspozycji pozostają przeważnie także auta luksusowe. Na co możemy zatem liczyć? Wybrać możemy limuzyny, samochody sportowe, auta terenowe czy rodzinne kombi lub sedany. (Sprawdź ofertę samochodów do wynajęcia z wypożyczalni [simple_tooltip content=’Flota aut z wypożyczalni Auto w 5 minut’]autow5minut.pl[/simple_tooltip])

 

Co istotne, możemy poprosić o samochód z dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak klimatyzacja, szyberdach, wspomaganie kierownicy czy GPS. Jednak jak wiadomo nie ma nic za darmo, więc możliwe, że za niektóre z nich będziemy musieli zapłacić ekstra. Zamówić możemy również foteliki dziecięce i uzgodnić ich wcześniejsze umocowanie.

 

W dzisiejszych czasach każdy powinien bez problemu znaleźć auto dopasowane do swoich potrzeb i właśnie to jest największą zaletą wypożyczalni aut.

 

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. Bardzo przydatny artykuł, szczególnie, że w wakacje będę dużo podróżował po Polsce i zamierzam te dłuższe podróże spędzać w pociągu, więc na miejscy auto i tak będzie niezbędne. Jeszcze mogę polecić tę stronkę http://motorent.gda.pl w kwestii wynajmu motocykli, może ktoś akurat preferuje taki środek transportu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jakich preparatów unikać, myjąc samochód?

Yamaha Sports Ride Concept