w ,

Jakich preparatów unikać, myjąc samochód?

auto-w-myjni

Niektóre środki do czyszczenia aut mogą okazać się dość kosztowne. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zastosowanie domowych sposobów. Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł, gdyż niektóre preparaty mogą po prostu uszkodzić nam karoserię, nie wspominając już o innych elementach auta. Jakich produktów należy się zatem wystrzegać, myjąc samochód, a jakie są wręcz niezbędne? Wyjaśnienia znajdują się w dalszych partiach tekstu.

Car Hand Wash with Yellow Sponge and Soap, Car Valet
Car Hand Wash with Yellow Sponge and Soap, Car Valet

Środki chemiczne używane w kuchni

Nie wszystko, co się pieni i usuwa zabrudzenia, nadaje się do czyszczenia samochodu. Jest tak chociażby w przypadku płynów do mycia naczyń, których stosowanie może mieć negatywne skutki. Jak sama nazwa wskazuje, nie są one przeznaczone do mycia aut. Fakt, że całkiem dobrze radzą sobie z brudem, nie oznacza, że możemy ich używać na wszystkich powierzchniach. Nie oznacza to jednak, że sprawdzą się jako środki pielęgnujące do samochodu. Od większości płynów do naczyń matowieje lakier. Ponadto płyny, które posiadają w swoim składzie domieszkę octu mogą przyspieszać korozję.

 

Samochód należy myć jedynie z pomocą ściereczek wykonanych z mikrofibry. Bez problemu znajdziemy je w większości sklepów. Gąbki kuchenne stanowczo odkładamy w tym przypadku na bok, zapominamy zwłaszcza o ich szorstkiej stronie, która porysuje nam samochód.

Luxury car interior.
Luxury car interior.

Detergenty do łazienki

Mimo że mleczka czyszczące mogą mieć silne działanie i usuwają nawet najgorsze oraz zaschnięte zabrudzenia, nie powinny mieć styczności z samochodem. Ich użycie grozi zniszczeniem nie tylko lakieru, ale także elementów wykonanych z plastiku. Wyjaśnieniem jest fakt, że mleczka czyszczące zawierają wiele substancji ściernych, które przeznaczone są do czyszczenia twardych powierzchni. Podobnie jest z wybielaczami ? już niewielka ilość tego środka może uszkodzić tapicerkę lub zniszczyć lakier. Lepiej, żeby nie znajdowały się w pobliżu auta.

 

Nie sięgajmy nigdy również po wszelkiego rodzaju detergenty do mycia podłóg oraz glazury, gdyż ich działanie może wywołać niepożądane dla naszego samochodu skutki. Środki te tworzy się zazwyczaj na bazie związków zasadowych lub kwasowych. Pod ich wpływem elementy metalowe zaczynają niszczeć.

auto-w-myjni
auto-w-myjni

Kosmetyki dobre dla Twojego auta

Kosmetyki dobre dla samochodu to oczywiście takie, które zostały stworzone w celu jego pielęgnacji. Będą to zatem różnego rodzaju szampony do mycia aut, pasty czy woski. Zaopatrzyć się w tego rodzaju środki możemy w hurtowni oferującej chemię samochodową. Środki domowe lepiej odstawić na bok. Jeżeli koniecznie chcemy użyć któregoś z nich, niech będzie to płyn do mycia szyb. Najpierw upewnijmy się jednak, że nie zawiera on ani grama octu. Sprawdzą się również odplamiacze do tapicerek. Lepiej odpuścić sobie eksperymentowanie z innymi preparatami, które mamy w domu.

 

Przed zbliżającym się sezonem zimowym watro również zaopatrzyć się w niezbędną chemię samochodową. (O sezonowej pielęgnacji samochodu dowiesz się więcej na stronie internetowej autora artykułu: https://jgdetailing.pl/382-czyszczenie-polerowanie-lakierow-i-metali

 

Środki do pielęgnacji samochodu faktycznie bywają nieco droższe od tych stosowanych na co dzień w naszych domach. W parze z ceną idzie też jakość, o czym na pewno warto pamiętać, kiedy zechcemy sięgnąć po tańsze substytuty. Możemy tego późnej gorzko żałować, a jak wiadomo skąpy traci dwa razy.

 

 

 

 

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Honda/Acura NSX w liczbach – najważniejsze informacje

Wypożyczenie auta ? co musisz wiedzieć?