w ,

Wynajem długoterminowy samochodu – zalety i wady

Toyota RAV4 wynajem
Wynajem długoterminowy samochodu - zalety i wady

Zamiast zakupu za gotówkę lub tradycyjnego leasingu, długoterminowy wynajem auta bez konieczności martwienia się o jego sprzedaż lub wykup – z takiej opcji korzysta coraz większa liczba kierowców.

To rozwiązanie nie jest zarezerwowane wyłącznie dla klientów firmowych. Jakie zalety i wady ma wynajem długoterminowy samochodu, na czym dokładnie polega i co warto wiedzieć, gdy planujemy przesiadkę do nowego, wynajmowanego auta?

Co to jest wynajem długoterminowy samochodu?

Nazwa tej formy finansowania mówi sama za siebie. Wynajem długoterminowy auta sprawia, że możemy korzystać z wybranego samochodu, płacąc stałą, miesięczną opłatę. Najem różni się od leasingu czy kredytu, bo z reguły pakiet usług, za które płacimy jest nieco szerszy. Różnić może się też sposób odliczania kosztów od miesięcznego czynszu, co w pewnych sytuacjach bywa dla przedsiębiorców nieco bardziej opłacalne niż w przypadku leasingu.

Dostępność dla klientów indywidualnych również różni się od popularnego wciąż leasingu. Ważne jest jednak to, że wynajem długoterminowy samochodu z założenia jest formą finansowania, która ma zdejmować z użytkownika obowiązki, które ponoszą np. leasingobiorcy czy kredytobiorcy finansujący auta bardziej tradycyjnymi metodami.

O wynajmie długoterminowym mówimy również wtedy, gdy wiążemy się z wybranym przez nas samochodem na minimum pół roku. Choć typowe umowy są nieco dłuższe (najczęściej 24- lub 36-miesięczne) to nietrudno spotkać na rynku oferty np. na 12-miesięczny wynajem auta. Powinno to brzmieć szczególnie ciekawie dla tych, którzy lubią jeździć zawsze nowym samochodem lub… po prostu szybko się nudzą!

Dowiedz się więcej >>> https://www.toyota.pl/finansowanie/wynajem

Zalety najmu długoterminowego samochodu

Wynajem długoterminowy auta ma szereg zalet, a najważniejszą z nich jest wygoda, która towarzyszy takiemu rozwiązaniu. Klient płaci stałą, miesięczną ratę i tu w zasadzie kończą się jego obowiązki.

Oczywiście, trzeba lać paliwo, płyn do spryskiwaczy i utrzymywać samochód w czystości (o tym dlaczego nie należy zaniedbywać auta w wynajmie powiemy za chwilę), ale rzeczy takie jak ubezpieczenie, wymiana opon, umawianie serwisu zazwyczaj nie są przedmiotem zmartwień – wszystko koordynuje instytucja finansująca.

Nie musimy więc szukać najtańszego OC i AC czy wybierać opon zimowych z dostawą do warsztatu. Za te usługi płacimy i tak co miesiąc w racie. Efekt skali pozwala optymalizować koszty, bo firmy oferujące auta na wynajem długoterminowy mają możliwość negocjacji korzystnych kontraktów z towarzystwami ubezpieczeniowymi czy dostawcami ogumienia.

Wynajem samochodu długoterminowy a elastyczność

Gdy producenci sypią premierami jak z rękawa, aż chce się zmieniać samochody częściej. Możliwość jeżdżenia nowymi autami to jednak niejedyna zaleta, która zwiększa elastyczność w kwestii wynajmu – zmiana pracy, awans, lub zupełnie w drugą stronę – cięcie kosztów w firmie lub relokacja pracownika.

Długoterminowy wynajem samochodów daje możliwość łatwiejszej adaptacji do życiowych sytuacji. Po pierwsze z uwagi na wspomniany już krótszy czas trwania umowy. Po drugie – z uwagi na brak angażowania większych środków na start (większość umów dostępna jest z zerową wpłatą początkową), a po trzecie przez brak konieczności wykupu samochodu. Zwalnia nas to z konieczności dalszej amortyzacji lub wykupienia auta i odprowadzania podatków przy późniejszej sprzedaży. Z końcem wynajmu zwracamy pojazd, a jego dalsze losy nie są już naszym zmartwieniem.

Wynajem długoterminowy auta a oszczędności

Nawet jeśli wygoda nie jest decydującym kryterium, a przy wyborze formy finansowania liczą się przede wszystkim oszczędności, warto rozważyć długoterminowy wynajem samochodu. Gdzie najłatwiej znaleźć korzyści? Przede wszystkim, koszty utrzymania dla wielu modeli mogą okazać się niższe, niż w przypadku tradycyjnego leasingu operacyjnego czy kredytu samochodowego.

Ponadto, użytkowników nie interesują zmiany wartości rezydualnych – auto na koniec kontraktu wraca do instytucji, która je wynajmuje. Wreszcie należy wspomnieć o korzyściach podatkowych. Te są podobne, jak w klasycznym leasingu, a w określonych sytuacjach mogą być nawet większe. Oczywiście jeśli użytkujemy pojazd jedynie do celów służbowych, możemy odliczyć 100% podatku VAT i całą kwotę netto zaksięgować jako koszty uzyskania przychodu.

Wady najmu długoterminowego

Najem długoterminowy samochodu ma mnóstwo zalet i dla wielu klientów będzie strzałem w dziesiątkę, ale nie jest rozwiązaniem idealnym. Takie przecież nie istnieją i każdy ze sposobów finansowania nowego auta będzie miał wady. Większość z potencjalnych minusów bierze się z prostego faktu, który należy zaakceptować przy wielu nowoczesnych formach użytkowania auta.

W wynajmie to nie kierowca jest właścicielem pojazdu i wynikają z tego pewne konsekwencje. Gdy podpisujemy umowę wynajmu, niemal zawsze musimy pogodzić się z limitem przejechanych kilometrów (najczęściej wynosi on od 10 000 do 15 000 km rocznie), a także zobowiązujemy się do szczególnej troski o powierzony nam pojazd.

Wynajem długoterminowy samochodu
Wynajem długoterminowy samochodu

W momencie zamawiania samochodu zazwyczaj nie mamy również takiej swobody, jak w przypadku zamawiania samochodu „do produkcji” – oferta aut przeznaczonych na wynajem z reguły obejmuje egzemplarze gotowe do odbioru i skonfigurowane według założeń zamawiającej firmy.

Wybór koloru lakieru czy tapicerki nie zawsze jest możliwy. Wyjątkiem są w tym przypadku duże flotowe zamówienia lub wynajem oferowany w salonach poszczególnych marek. Np. w przypadku KINTO ONE, czyli finansowego produktu dostępnego za pośrednictwem dealerów Toyoty zyskujemy bardzo szeroką ofertę sposobów finansowania tak na auta „z placu”, jak i zamawiane do produkcji zgodnie z naszym życzeniem.

Wynajem aut długoterminowy a ograniczenia w umowie

Wróćmy jednak do tego, co spisane na papierze w chwili podpisywania umowy na długoterminowy wynajem samochodu. Klauzule, formułki i paragrafy pojawiają się tu licznie, a użytkownik pojazdu musi pogodzić się z tym, że samochód, który wynajmuje nie jest jego własnością.

Limit przebiegu w wynajmie zazwyczaj jest relatywnie nieduży, bo instytucji finansującej zależy na tym, by po kontrakcie wynająć go ponownie lub korzystnie sprzedać. Z tego też względu samochód, który zwracamy nie może nosić śladów nadmiernego zużycia. Rysy, zadrapania i otarcia raczej nie umkną uwadze pracownika, który przyjmuje pokontraktowe auto i odbiera kluczyki z naszych rąk.

Każda firma oferująca auta na wynajem długoterminowy nieco inaczej będzie podchodzić do kwestii zużycia, dlatego warto wczytać się w umowę i warunki. Nie oznacza to bynajmniej, że przez rok, dwa czy nawet trzy lata jazdy musimy utrzymywać pojazd w nieskazitelnym stanie i chuchać na niego nie dopuszczając nawet do najmniejszych zabrudzeń. Wszystko w granicach zdrowego rozsądku – pewne ślady w postaci drobnych rys czy plam na tapicerce są dopuszczalne.

Wynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych

Jedną z zalet wynajmu długoterminowego jest dostępność dla osób fizycznych. Nie trzeba mieć firmy, by cieszyć się nowym autem jak w abonamencie, choć warto zauważyć również, że w przypadku prywatnych klientów, korzyści wynikające z wynajmu są w pewnym stopniu ograniczone.

Wynajem długoterminowy samochodu
Toyota Aygo X

Osoby fizyczne również mogą cieszyć się z koordynowanego serwisu czy ubezpieczenia wliczonego w stałą miesięczną ratę. Realnie muszą jednak płacić za usługi nieco więcej, bo tylko przedsiębiorcom przysługuje prawo do odliczeń podatkowych, które w kwartalnym lub rocznym ujęciu stanowią realne, wymierne korzyści.

Nawet przy użytkowaniu mieszanym (do celów służbowych i prywatnych) kwoty odliczeń czynią najem wyjątkowo opłacalnym. Poza tą różnicą, wynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych jest dostępny tak dla osób fizycznych, jak i dla odbiorców firmowych.

Wynajem długoterminowy samochodu używanego

Wielu klientów zastanawia się, czy możliwy jest również wynajem długoterminowy aut używanych. Odpowiedź brzmi – tak, jak najbardziej. Często jest to sposób na tańsze jeżdżenie autem wyższej klasy lub po prostu najtańsza opcja na długoterminowy najem. Jak podpowiada jednak intuicja, nie jest to rozwiązanie pozbawione wad.

Wygoda przy wynajmie auta używanego jest podobna, jak w przypadku auta nowego. Podobna, ale nie taka sama – to duża różnica, bowiem samochody używane dostępne w wynajmie nie są już nowe i najczęściej po okresie obowiązywania fabrycznej gwarancji producenta. Choć firmy oferujące wynajem używanych pojazdów weryfikują ich stan przed wstawieniem do oferty, ryzyko awarii czy problemów technicznych jest w przypadku używanego auta nieco większe niż w przypadku samochodu prosto z salonu.

>Toyota Prius w porównaniu z innymi hybrydowymi samochodami

Dodatkowo przy najmie pojazdu z drugiej ręki musimy pogodzić się z faktem, że na nadwoziu czy we wnętrzu spotkamy widoczne ślady zużycia. Pokontraktowe samochody z przebiegami sięgającymi 100 lub 150 tysięcy kilometrów po prostu nie mogą wyglądać jak nowe. To, czy rysy i otarcia będą nam przeszkadzać, jest jednak sprawą indywidualną.

Rynek wynajmu długoterminowego samochodów bardzo się rozwinął przez ostatnie lata. Abonament na samochód dzięki swoim zaletom stał się interesującą alternatywą dla osób prywatnych i odbiorców firmowych. Rozwiązanie, podobnie jak inne formy finansowania, ma wady i zalety, ale dla wielu klientów korzyści przeważają nad minusami. Przy zawieraniu umowy warto dokładnie przeczytać każdy podpunkt i świadomie decydować się na określone w kontrakcie warunki. W końcu usługa długoterminowego najmu została stworzona po to, by korzystanie z auta było bezstresowe i wygodne.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Budżetowy kamper

Wygląda jak pokój studenta, ale to budżetowy kamper

Toyota Prius 2024

Toyota Prius 2024. Szybka aktualizacja