w

Wymuszenie na lewoskręcie. „Dlatego zwolnij przed skrzyżowaniem” (wideo)

Wymuszenie na lewoskręcie
Wymuszenie na lewoskręcie. "Dlatego zwolnij przed skrzyżowaniem" (wideo)

Prowadzenie pojazdu w ruchu drogowym wymaga stałej koncentracji, przestrzegania przepisów i ostrożności. Co więcej, nie należy ufać innym uczestnikom.

Istnieje duża grupa użytkowników pojazdów i pieszych, która lekceważy, ignoruje lub nie dostrzega obowiązujących zasad. Jak można się domyślać, może to mieć poważne konsekwencje. Wymuszenie na lewoskręcie to jeden z tego licznych przejawów.

To zdarzenie miało miejsce 11 kwietnia na jednym ze skrzyżowań w Mrągowie. Nagrywający zbliżał się do sygnalizacji świetlnej, na której widniało zielone do jazdy na wprost. Mógł więc śmiało założyć, że bezpiecznie przejedzie przez newralgiczny fragment.

Wymuszenie na lewoskręcie – nieostrożność i szybka reakcja

Niestety, nie obyło się bez problemów. Kierowca korzystający z lewoskrętu najpewniej też miał zielone, ale powinien ustąpić tym uczestnikom ruchu, których tor jazdy zamierzał przeciąć. Nie można wykluczyć także czerwonego światła, co dla nagrywającego byłoby i tak bez znaczenia.

>Kierowca zatrzymał się przed lewoskrętem, mimo zielonego światła. Po chwili doszło do kolizji (wideo)

Autor materiał dostrzegł srebrnego Hyundaia, który znalazł się na kursie kolizyjnym. Rozpoczął więc awaryjne hamowanie. Do tego odbił w prawo, by zminimalizować skutki zderzenia. Okazało się, że nawet go uniknął. I za to należą się niskie ukłony. Właściwa decyzja i szybka reakcja zapobiegły poważnym konsekwencjom.

Wymuszenie na lewoskręcie
Nagrywający zachował się bardzo przytomnie, co pozwoliło uniknąć zderzenia

Osoba kierująca Hyundaiem miała mnóstwo szczęścia. Uderzenie w bok pojazdu przy znaczącej prędkości mogłoby spowodować nawet dachowanie. W przypadku miejskiego samochodu byłoby to bardzo niebezpieczne.

Jakie płyną z tego wnioski? Po pierwsze, trzeba uważać na innych uczestników ruchu. Po drugie, przed wykonaniem lewoskrętu, zawsze warto spojrzeć, czy nic nie nadjeżdża z przeciwka. Po trzecie, przed skrzyżowaniem warto zwolnić, by dać sobie więcej czasu i miejsca na reakcję.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Centymetry od potrącenia rowerzysty

Centymetry od potrącenia rowerzysty. Użytkownik jednośladu sporo ryzykował (wideo)

Próba wymuszenia kolizji

Próba wymuszenia kolizji? „Niektórzy tak zarabiają na odszkodowaniach” (wideo)