w

Wyjątkowo droga, luksusowa kawalerka. Może dlatego, że jest samochodem

SOD Peak 8x6
Wyjątkowo droga, luksusowa kawalerka. Może dlatego, że jest samochodem

Przez dekady mieszkanie w samochodzie wydawało się wręcz uwłaczające. Zazwyczaj decydowali się na to ludzie ubodzy, którzy nie mieli unormowanego życia.

W XXI wieku jest jednak inaczej. Pragmatyzm i wolność prowadzą ludzi do różnych konkluzji. Jedną z nich jest właśnie opuszczenie stałej lokalizacji na rzecz podróżowania. I ta luksusowa kawalerka ukryta w samochodzie może okazać się dobrym rozwiązaniem.

SOD Peak 8x6
SOD Peak 8×6

Oczywistym jest, że musiała zostać oparta na samochodzie ciężarowym, by oferować odpowiednie możliwości. Nie da się porównać jej nawet do dużych kamperów na bazie Mercedesa Sprintera czy Fiata Ducato. To zupełnie inna liga – kilka poprzeczek wyżej.

Luksusowa kawalerka w Mercedesie

Fundamentem tego projektu jest Mercedes-Benz Arocs, który został wprowadzony na rynek w 2013 roku. Ten model ciężarówki jest skierowany sektorowi budowlanemu, gdzie liczą się ładowność oraz wydajny układ napędowy.

Jak zwykle w takich pojazdach bywa, istnieje spora liczba konfiguracji nadwoziowych i napędowych. W zależności od przygotowanego wariantu, ładowność może wynosić od 18 do nawet 41 ton. Warto podkreślić, że Arocs występuje w odmianach z dwiema, trzema, a nawet czterema osiami.

Mercedes Arocs Camper
Mercedes Arocs Camper

Nie urzeka urodą, jak modele AMG, ale pod względem mocy nie ma powodów do wstydu. Jego sercem jest wysokoprężny silnik, który potrafi generować 530 koni mechanicznych. Ze względu na znacznie większą masę, nie ma jednak mowy o sportowych osiągach.

>Ten Volkswagen wygląda jak leśniczówka. Takiego kampera jeszcze nie było (wideo)

Przejdźmy jednak do kluczowego wątku. Pojazd oficjalnie nazywa się SOD Peak 8×6 i został przygotowany przez firmę Stone Offroad Design, która ma siedzibę w Monachium. Aby go nabyć, trzeba mieć 1,7 miliona euro. Albo przynajmniej taką zdolność kredytową…

Luksusowa kawalerka w aucie
We wnętrzu zmieściła się sypialnia z dwuosobowym łóżkiem oraz dwa dodatkowe (pojedyncze) miejsca do spania

Gwoli ścisłości, uwzględniając aktualny kurs (4,45), oznacza to wydatek ponad 7,5 miliona złotych. Z tyle można mieć kilkanaście, a nawet dwadzieścia kawalerek o podwyższonym standardzie. Żadna jednak nie będzie jeździć…

Co by tu nie mówić, jest to pojazd kempingowy, tyle że wymagający odpowiednich uprawnień. Może być domem dla zamożnej rodziny. W jego wnętrzu znajdziemy salon z jednym podwójnym i dwiema pojedynczymi łóżkami.

Luksusowa kawalerka w aucie
Projektantom zależało na pełnym wykorzystaniu przestrzeni i samowystarczalności użytkowej

Oprócz tego są tu aneks kuchenny, jadalnia oraz łazienka. Ta ostatnia została wykończona materiałem, który przypomina biały marmur. W takich warunkach można poczuć się, jak w domu celebryty.

Luksusowa kawalerka w aucie
W łazience znajduje się materiał przypominający marmur

Piękne wnętrze skrywa także zaawansowane technologie. Energia elektryczna pochodzi częściowo baterii słonecznej (1,6 kilowata) oraz 150-amerowego generatora. Zbiornik na świeżą wodę ma aż 1000 litrów. Z kolei bojler dysponuje pojemnością 16 litrów.

W ogrzewaniu auta zapewnia nie tylko niezależny klimatyzator, ale też dodatkowy układ korzystający z ciepła generowanego przez silnik. Co ciekawe, jest tu nawet ogrzewanie podłogowe.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ruptory

Hulajnogi Ruptor, czyli sprzęt dla wymagających

Citroen C5 X PHEV test

Citroen C5 X PHEV 225 – test, cena, dane techniczne, opinie