w

Suzuki Jimny 5-Door 2023. Wielu prosiło, wielu potrzebowało

Suzuki Jimny 5d
Suzuki Jimny 5-Door 2023. Wielu prosiło, wielu potrzebowało

Japońska marka wysłuchała prośby klientów i na targach Auto Expo 2023 w Delhi przedstawiła światu przedłużoną wersję kultowej terenówki. Według nas może to znacząco wpłynąć na sprzedaż modelu.

Suzuki Jimny 5-Door to ukłon w stronę nabywców, którzy potrzebują praktyczniejszego nadwozia. Chodzi przede wszystkim o większą przestrzeń w drugim rzędzie i nieco więcej miejsca na bagaże. W odmianie krótkiej, pasażerów drugiego rzędu trzeba było nie lubić (żeby ich tam usadzić), a strefa załadunkowa była tak naprawdę dużym schowkiem.

Pod względem stylistycznym nie ma znaczących różnic – poza długością i dodatkową parą drzwi. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Suzuki Jimny 5d ma dokładnie 3985 milimetrów długości, 1645 milimetrów szerokości, 1720 milimetrów wysokości i 2590 milimetrów rozstawu osi.

Suzuki Jimny 5-Door 2023
Jimny 5d jest o 34 centymetry dłuższe

To też oznacza, że jest dłuższe o 34 centymetry od odmiany konwencjonalnej. Jeżeli chodzi o masę własną, to wynosi ona od 1195 do 1210 kilogramów, czyli maksymalnie o 125 kilogramów więcej, niż wariant trzydrzwiowy.

Przejdźmy do wnętrza. Kokpit zachował instrumenty pokładowe znane z dotychczasowego modelu. To oznacza prostą obsługę, wystarczający poziom nowoczesności i niezłą ergonomię. Fajnie, że panel klimatyzacji pozostał niezależny. W tym zakresie nie warto kombinować, jak większość producentów.

Suzuki Jimny 5-Door 2023 - wnętrze
Kokpit jest praktycznie taki sam, jak w wariancie trzydrzwiowym

Przednie fotele można położyć do poziomu, co umożliwia odbycie krótkiej drzemki. Drugi rząd oferuje znacznie więcej przestrzeni, niż w mniejszej konfiguracji. Oczywistym jest, że pięciodrzwiowe Suzuki Jimny wciąż nie jest autem rodzinnym, ale można w nim już jeździć z tyłu bez żadnych ekwilibrystycznych sztuczek.

Suzuki Jimny 5-Door 2023
W kabinie jest więcej miejsca, a dostęp do drugiego rzędu nie wymaga już żadnych akrobacji

A co z bagażnikiem? Dysponuje pojemnością 208 litrów. Fakt, to wciąż mało, ale zakupy się zmieszczą. Po złożeniu drugiego rzędu, możliwości przewozowe rosną do 320 litrów (do linii okien). Fakt, to wciąż skromnie, ale lepszy rydz, niż nic.

Pięciodrzwiowe Suzuki Jimny
Układ napędowy pozostał taki sam, jak w wersji krótkiej

Pod maską brak nowości. Model wypuszczony na rynek indyjski skrywa 1,5-litrowy silnik benzynowy generujący 103 konie mechaniczne oraz 134 niutonometry. Współpracuje z nim pięciobiegowa przekładnia manualna lub czterobiegowy automat. Standardem jest napęd na obie osie ze skrzynią rodzielczą.

Czy taka wersja trafi też do Europy? Suzuki Jimny 5-Door mogłoby zainteresować wielu nabywców szukających niewielkiej, ale jednak większej terenówki, niż odmiana trzydrzwiowa. Stary Kontynent ma jednak rygorystyczne normy emisji spalin, dlatego wydaje się, że konieczna byłaby hybryda. „Rzeźba” z transformacją w auto ciężarowe raczej nie przejdzie.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dyskusja o kierunkowskazach

Użycie kierunkowskazu ma informować, a nie uprawniać. „Przepisy, a nie kultura” (wideo)

Drive to Survive 2023

Drive to Survive 2023 (sezon 5) – oficjalna zapowiedź. Data premiery została ujawniona