w ,

Silnik 1.2 8v / 16v FIRE (Fiat) – problemy, awarie, historia, eksploatacja

Fiaty nieprzerwanie cieszą się ogromną popularnością na rynku wtórnym. Wynika to oczywiście głównie z przystępnej ceny, ale nie można włoskim produktom odmówić praktyczności i z reguły niskich kosztów eksploatacji. Jednym z najczęściej spotykanych źródeł napędu jest sprawdzona jednostka 1.2 8v/16v z rodziny FIRE. Czy warto się nią zainteresować?

Historia motorów z gamy FIRE sięga 1986 roku. Wówczas pierwszy silnik z nowej rodziny czterocylindrowców zawitał pod maskę Pandy I ? była to jednostka o pojemności zaledwie 769 cm3 wyposażona w gaźnik. Co ciekawe, skrót FIRE pochodzi od w pełni zrobotyzowanego systemu produkcji (Fully Integrated Robotised Engine), który wówczas uchodził za niesłychanie nowoczesny i wydatnie obniżał koszty wytwarzania. Wraz z debiutem Punto I na rynek wprowadzono wersję 1.2 8v w odmianie z wtryskiem jedno- (60 KM) lub wielopunktowym (73 KM, po 1999 roku 60 KM). W 1997 roku na rynku pojawiła się nowa, szesnastozaworowa odmiana (wewnętrzne oznaczenie Super FIRE) o mocy 80, 82 lub 86 KM. W 1999 roku zaprzestano produkcji wersji z wtryskiem jednopunktowym, a w 2005 roku pojawiła się 65-konna wersja motoru 8v. Najnowsze wcielenie (1.2 8v z systemem zmiennych faz rozrządu o mocy 69 KM) zostało zaprezentowane w 2007 roku ? ten silnik montowany jest w Fiacie 500, Fordzie Ka oraz w Pandzie.

Do zalet motorów 1.2 z serii FIRE należy prosta konstrukcja, niezła trwałość oraz dostępność ? były montowane w niemal wszystkich popularnych Fiatach (Panda II, kolejne generacje Punto, Siena/Palio Weekend, Bravo/Brava, Stilo, Idea, 500), Lancii Y oraz Ypsilon a nawet we wspomnianym wyżej Fordzie Ka oraz w modelu indyjskiej Taty ? Indice. Wersję 16v polecamy kierowcom z cięższą prawą nogą, ponieważ cechuje się znacznie lepszą dynamiką w wyższym zakresie obrotów. Średnie spalanie w zależności od modelu kształtuje się na poziomie około 6-8 litrów na 100 km. Ponadto jednostki dobrze znoszą współpracę z LPG, co jest dobrą wiadomością dla szukających większych oszczędności. Co ciekawe, zadowoleni będą także miłośnicy tuningu ? motor ma spore możliwości, o czym świadczy wiele ?dłubanych? egzemplarzy doposażonych chociażby w turbosprężarki.

Usterki i awarie
Motory z serii FIRE udowadniają, że proste rozwiązania niemal zawsze okazują się skuteczne. Wiele jednostek bez problemu wytrzymuje przebiegi grubo przekraczające nawet 300 tys. km, co jak na silnik o małej pojemności przeznaczony głównie do samochodów miejskich jest świetnym wynikiem. Zastrzeżenia można mieć jedynie do trwałości osprzętu. Newralgicznym elementem są alternatory, które po pęknięciu bardzo delikatnej obudowy narażone są na działanie czynników atmosferycznych (regenerowaną część możemy kupić już za około 120 zł). Do typowych usterek należy zaliczyć także szwankującą przepustnicę, która z powodu dość nieprzemyślanej konstrukcji potrafi szybko się zabrudzić ? objawami są falujące obroty i przerywanie podczas przyspieszania. Czasami zawodzi także elektroniczny czujnik położenia przepustnicy (od ok. 80-150 zł).

Do najważniejszych czynności eksploatacyjnych należy regularna kontrola poziomu oleju – w starszych modelach zdarzają się wycieki z miski olejowej i spod pokrywy zaworów, a i sam silnik lubi od czasu do czasu sobie ?wypić?. Istotne jest również przestrzeganie wymiany paska rozrządu (przynajmniej co około 80 tyś km). Sam rozrząd w wersji 16v jest kolizyjny, przez co po zerwaniu się paska tłoki uderzają w zawory, kompletnie niszcząc silnik. Na szczęście nie zdarza się to często ? używane jednostki to wydatek od około 700 do 1300 zł. W przypadku egzemplarzy z większymi przebiegami warto sprawdzić stan uszczelki pod głowicą. Trzeba jednak przyznać, że żadna z pozostałych usterek nie generuje nadmiernych kosztów.

Czy warto zainwestować w 1.2 8v/16v FIRE ?
Fiatowskie silniki okazały się sporym sukcesem i w porównaniu z wieloma dzisiejszymi konstrukcjami imponują swoją trwałością. Ponadto po kilku zmianach potrafią spełniać wymogi normy Euro 5, co jak na jednostkę z tak bogatą historią jest nie lada wyczynem. Z tych względów kupno Fiata wyposażonego w jednostkę 1.2 8v/16v z rodziny FIRE może okazać się świetnym wyborem.

Autor: Daniel Banaś

OBSERWUJ MNIE NA INSTAGRAMIE:

https://www.instagram.com/p/Bf6gwm1hLQM/

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. Warto pamiętać że silniki 8v mają płytkową regulację luzu zaworowego. Kontrola i regulacja co 60 tyś kilometrów. Zaniedbanie tej czynności może spowodować spore uszkodzenie silnika. Wariant 65KM też ma zmienne fazy rozrządu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Audi R8 mbDesign

Peugeot 3008 1.6 HDi Active – Modny gatunek