w

Robert Kubica wygrał wyścig ELMS! Ogromy sukces zespołu WRT!

Kubica wygrał ELMS w Barcelonie
Zwycięstwo zespołu WRT! Robert Kubica przekroczył linię mety na pierwszej pozycji!

Oczekiwania wobec belgijskiego teamu były umiarkowane. Wielu spodziewało się dobrego rezultatu, ale tylko nieliczni stawiali na podium.

Bezproblemowe treningi dawały nadzieję, ale dopiero kwalifikacje ujawniły potencjał zespołu WRT. Jadący w nich partner Roberta Kubicy, Louis Deletraz, zdołał uzyskać drugi czas. Było więc jasne, że maszyna i kierowcy mają szansę, jeżeli tylko nie dojdzie do usterki lub zderzenia z innym bolidem.

WRT Deletraz
Jako pierwszy za kierownicą bolidu WRT usiadł Deletraz, który wypracował pół minuty przewagi nad drugim teamem

Jako pierwszy za kierownicą usiadł wspomniany już Deletraz, który jechał świetnie. Szybko wysunął się na prowadzenie i je utrzymał. Przez ponad 1,5 godziny zdołał uzyskać znaczącą przewagę nad drugim samochodem – sięgała około 30 sekund. To również zasługa uniknięcia problemów z innymi kierowcami. Nie wszyscy mieli jednak tyle szczęścia – nie brakowało „kontaktów”, które owocowały obrotami pojazdów i utratami pozycji.

WRT Yifey Ye
Po ponad 1,5 godziny jazdy, nastąpiła zmiana kierowcy. Yifey Ye kontynuował bardzo udaną i bezbłędną jazdę WRT

Gdy zjechał do boksu, jego miejsce zajął Yifei Ye. Nowy kierowca szybko odnalazł się w sytuacji na torze i kontynuował dobrą jazdę WRT – wrócił na pierwszą pozycję już na pierwszym okrążeniu (auto konkurencyjnego zespołu zjechało na pit stop). Przewaga na dwie godziny przed końcem sięgała 13 sekund. Po kilku minutach wzrosła do 23 sekund. Ye zdołał zwiększyć przewagę. Przed zmianą, wynosiła ona ponad pół minuty.

Pozostało 45 minut. Nadszedł czas na Roberta Kubicę. WRT miało przewagę około 35 sekund przed ostatnią zmianą kierowców. Na Polaku ciążyła duża presja, mimo że miał przed sobą najkrótszy stint spośród całej trójki – został wyznaczony jako ten, który ma przekroczyć linię mety. Kierowca F1 wykazał się doświadczeniem i zaliczył bardzo solidny przejazd. Utrzymał pierwszą lokatę z przewagą czasową około 25 sekund nad drugim bolidem.

Robert Kubica ELMS Barcelona 2021
Robert Kubica był tym kierowcą, który musiał dowieźć zwycięstwo. To on przekroczył linię mety jako pierwszy

Tym samym WRT odniosło swój pierwszy triumf w LMP2. To o tyle niezwykłe, że dotyczy pierwszego wyścigu debiutanckiego zespołu. Co ważne, nie odpowiadały za to zdarzenia losowe (np. kłopoty techniczne czy karambole z udziałem innych). Belgijski team wykonał po prostu świetną robotę i dobrał właściwy skład kierowców.

Kolejny wyścig odbędzie się za miesiąc na torze Red Bull Ring. Pozostaje trzymać kciuki za Roberta Kubicę i pozostałych reprezentantów WRT.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tor Miami Formuła 1

Nowy tor F1 od 2022 roku. Witamy Miami!

Grand Prix Emilii Romanii 2021 wyniki

Grand Prix Emilii-Romanii 2021: Kosztowny błąd Hamiltona, wygrana Verstappena