w

Potwierdzone info: Audi zadebiutuje w F1. Wiemy kiedy!

Audi F1 2026
Potwierdzone info: Audi zadebiutuje w F1. Wiemy kiedy!

Stało się. Marka z Ingolstadt dołączy do najbardziej prestiżowej serii wyścigowej na naszej planecie.

Audi zadebiutuje w F1 już w 2026 roku. Decyzja została zatwierdzona po ogłoszeniu nowych norm silnikowych. Informacja została przekazana podczas konferencji prasowej przed Grand Prix Belgii, które odbędzie się w najbliższą niedzielę.

„Formuła 1 stanowi zarówno globalną scenę dla naszej marki, jak i niezwykle wymagające laboratorium rozwojowe. Połączenie wysokich osiągów i rywalizacji jest zawsze motorem innowacji i transferu technologii w naszej branży. Wraz z wprowadzeniem nowych zasad, nadszedł właściwy moment byśmy się zaangażowali. W końcu zarówno Formuła 1, jak i Audi realizują jasne cele związane ze zrównoważonym rozwojem.” – stwierdził Markus Duesmann, prezes zarządu Audi AG.

Obecność kolejnego producenta samochodów to bardzo dobra wiadomość dla F1. Im więcej tak popularnych marek, tym lepiej – zarówno z perspektywy wizerunkowej, jak i finansowej. W tym przypadku jednak dojdzie najpewniej do pewnego rodzaju zastępstwa. Ale o tym za chwilę.

Audi zadebiutuje w F1 w sezonie 2026

Debiut niemieckiej marki jest możliwy dzięki nowemu regulaminowi, który wprowadza pewne istotne zmiany. Wpływ jednostki elektrycznej na cały układ będzie teraz znacznie większy. Spalinowy silnik o pojemności 1,6 litra utrzyma doładowanie. Będzie zasilany ekologicznym paliwem. Oprócz tego pozostawiono system odzyskiwania energii kinetycznej (z hamowania). Audi ma mieć kluczową rolę w powstawaniu całego układu napędowego. Przynajmniej w teorii.

Jak wynika z oficjalnej informacji prasowej, marka będzie bazować na doświadczeniu swoich specjalistów pracujących już w innych kategoriach motorsportu. Przypomnijmy, że marka już pokazała swoje możliwości w DTM, Formule E i na Dakarze. Ma więc pewne zaplecze.

Sauber Audi F1
Marka ma ogłosić przed końcem roku, z którym zespołem nawiąże współpracę, ale już teraz mówi się, że będzie to Sauber (zamiast Alfy Romeo)

Niemniej jednak nie zacznie od zera – dołączy do aktualnie startującego zespołu. Którego? To nie zostało ujawnione, ale wieści na ten temat mają pojawić się do końca tego roku. Wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują na Saubera, który ma teraz partnerstwo z Alfą Romeo i Orlenem.

Ten pierwszy, kluczowy sponsor ma wycofać się po 2023 roku. Polski potentat paliwowy nie podjął jeszcze decyzji. Wiele zależeć będzie od etapu przejściowego, czyli tego, co wydarzy się po 2023 a przed 2026 rokiem. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać na nowe doniesienia.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Alfa Romeo F1 Sauber

Alfa Romeo planuje koniec współpracy z Sauberem. Co dalej z Robertem Kubicą?

Droga S7 Mława-Płońsk

Droga S7 Mława-Płońsk już otwarta. Do Gdańska z Warszawy już tylko dwupasmówką!