w

Potężne zderzenie Tesli z inną osobówką: Różnica prędkości sięgała 100 km/h! Co robił autopilot?

Tesla wypadek przy 220 kmh
Potężne zderzenie Tesli z inną osobówką: Różnica prędkości sięgała 100 km/h! Co robił autopilot?

Tesla to jeden z najbardziej innowacyjnych producentów na rynku. Oferuje tylko w pełni elektryczne modele, które posiadają liczne systemy bezpieczeństwa.

Nie brakuje oczywiście rozwiązań przybliżających do autonomicznej jazdy. Wciąż jednak najważniejszy jest człowiek, dlatego każdy użytkownik musi czuwać nad prowadzeniem samochodu. Tutaj jednak tego zabrakło, co doprowadziło do bardzo poważnych konsekwencji.

Potężne zderzenie z inną osobówką

Zdarzenie miało miejsce w Kalifornii. Na autostradzie CA-24 amerykański pojazd wjechał w tylną część karoserii Hondy Civic. Nagranie zostało udostępnione na jednym z portali społecznościowych. Pokazał je znany specjalista od spraw bezpieczeństwa, który jest także hakerem: GreenTheOnly.

 

Materiał ujawnia, jak Tesla rozpędza się jednym z środkowych pasów. Na drugim video można natomiast zobaczyć nałożone wizualizacje techniczne, które zdradzają różnice w prędkościach pojazdów. W pewnym momencie sięgała ona ponad 100 km/h. Potwierdzają to także dane z tzw. czarnej skrzynki.

Jak zachował się autopilot?

W momencie uderzenia, Tesla poruszała się z prędkością niemal 220 km/h. Film kończy się natychmiast po zderzeniu. Nie wiadomo, jak wyglądają szkody, ale można przypuszczać, że potencjalna naprawa byłaby na tyle droga, że oba auta nadają się jedynie do kasacji.

Tesla wypadek
Tesla pędziła niemal 220 km/h

Jak podał wspomniany specjalista, autopilot wyłączył się 40 sekund przed wypadkiem. Został też uruchomiony dźwięk ostrzegawczy przed kolizją. Trudno jednoznacznie stwierdzić, dlaczego użytkownik pojazdu to zlekceważył i przyspieszał dalej.

 

Nie zareagował w żaden logiczny sposób, który mógłby zapobiec kolizji. Miał bardzo dużo miejsca, dlatego była szansa na wyhamowanie i zmianę toru jazdy. Najbardziej logiczne wytłumaczenie to nieuwaga, ale to wciąż nie rozstrzyga, dlaczego pędził z taką prędkością.

PR Tesli, czyli ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

W takich okolicznościach zazwyczaj można kontaktować się z działami PR, które potrafią wyjaśnić okoliczności i zachowanie oferowanych przez ich marki pojazdów. W przypadku Tesli to jednak niemożliwe, ponieważ… producent zlikwidował ten segment. Elon Musk stwierdził, że „i tak o nas piszecie”, ale nie jest to zbyt skuteczne wytłumaczenie. Okoliczności nie zawsze sprzyjają marce, dlatego linia wyjaśniająca lub obrona byłaby czasem wskazana…

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fiat Ducato 2.3 Multijet prędkość maksymalna

Wykrzesał z Fiata Ducato wszystko, co mógł – niczym polski kurier! Jaką prędkość osiągnął?

grand prix Turcji 2020 pole postion

Takich kwalifikacji F1 jeszcze nie było: Stroll z pole postion!