w

Nieuważana zmiana pasa TIR-em. Manewr spowodował zderzenie i dachowanie (wideo)

Nieuważna zmiana pasa ciężarówką
Nieuważana zmiana pasa TIR-em. Manewr spowodował zderzenie i dachowanie (wideo)

Niektórzy uważają, że widoczność z kabiny ciągnika siodłowego jest bardzo dobra. To tylko połowiczna prawda.

Rzeczywiście, kierowca takiego pojazdu może sporo widzieć, ale w dalszej perspektywie. Przez wysoko osadzoną szoferkę ma natomiast ograniczony obraz obejmujący najbliższe otoczenie. Ta nieuważna zmiana pasa TIR-em jest tego kolejnym przykładem.

Kierowca wielotonowego zestawu postanowił zjechać z lewego na środkowy tor jazdy. Gdy podjął się manewru, w martwym punkcie jego lusterek znajdował się inny pojazd. Efekt był taki, że doszło do niepożądanego kontaktu.

Ciągnik zahaczył o tylną części karoserii samochodu osobowego. Użytkownik tego drugiego nie mógł już nic zrobić. Jego auto wpadło w poślizg, a następnie zaczęło dachować. Wszystko zostało nagrane przez kamerę kolejnego uczestnika kolizji, który musiał gwałtownie skręcić, by uniknąć mocniejszego zderzenia z dachującym pojazdem. Nie zapobiegł jednak uszkodzeniom.

Jeden z kierowców wymagał hospitalizacji. Pozostaje mieć nadzieję, że szybko wróci do pełni sił. Nie ma wątpliwości, że sprawcą zdarzenia jest kierowca wielotonowego zestawu. Nieuważna zmiana pasa TIR-em mogła doprowadzić do tragedii. Niech to będzie przestroga dla wszystkich osób prowadzących takie maszyny.

W nowych ciągnikach montowane są specjalne systemy informujące o przeszkodach w martwych punktach. Alternatywą dla nich są zwykłe lusterka montowane pod odpowiednim kątem. Warto z nich korzystać dla bezpieczeństwa – swojego i całego otoczenia.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zwężenie i cwaniactwo drogowe

Zwężenie i styl jazdy „przecież zdążę”. Internauci skwitowali: „Wyskoczył jak małpa” (wideo)

Daewoo Tico na niemieckiej autostradzie

Daewoo Tico na niemieckiej autostradzie. 25-letni egzotyk pokazał, ile wyciągnie. Szok! (wideo)