w

Mężczyzna na hulajnodze wjechał w rozpędzony samochód. Był pijany (wideo)

Pijany na hulajnodze wjechał w jadące auto
Mężczyzna na hulajnodze wjechał w rozpędzony samochód. Był pijany (wideo)

Coraz więcej osób kupuje elektryczne jednoślady, co oczywiście jest ciekawym rozwiązaniem jeżeli chodzi o mobilność.

Odpowiedzialność dotycząca użytkowania takiego sprzętu jest jednak taka sama, jak w przypadku rowerów. Każdy powinien zachować zdrowy rozsądek, co nie zawsze ma miejsce. Ten mężczyzna na hulajnodze wjechał w rozpędzony samochód.

Prawidłowo przemieszczający się kierowca jechał prostą ulicą, gdy z przeciwka zbliżał się wspomniany wcześniej mężczyzna. Gdy uczestnicy ruchu byli bardzo blisko siebie, użytkownik jednośladu stracił równowagę, zmienił tor jazdy i uderzył w nadjeżdżający samochód.

W wyniku tego mężczyzna upadł na asfalt z obrażeniami ciała. Po odzyskaniu przytomności okazało się, że może ruszać każdą z kończyn. Urazy ograniczały się do obtarć, siniaków i uzębienia. Mimo tego, trafił do karetki na noszach.

Wiadomo, że jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Gdyby wjechał na drogę przed samochód, zderzenie byłoby jeszcze poważniejsze w skutkach. Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce chcieli zweryfikować trzeźwość sprawcy, ale ten odmówił. Został więc skierowany na badania krwi, gdzie okazało się, że był pod wpływem alkoholu.

Nowe prawo w praktyce

Przypomnijmy, że od 20 maja 2021 roku obowiązuje nowe prawo, które uwzględnia tego typu sprzęt. Maksymalna prędkość z jaką można poruszać się hulajnogami to 20 km/h. Niemal każda elektryczna „hulajka” ma większy potencjał, dlatego konieczne jest blokowanie lub rozwaga użytkownika.

Taka prędkość możliwa jest do osiągnięcia na ścieżkach dla rowerów. W przypadku korzystania z chodnika (gdy nie ma ścieżki), użytkownik zobowiązany jest do zminimalizowania szybkości do tempa przechodnia (5 km/h).

Jazda hulajnogami - polskie prawo
Jazda pod wpływem alkoholu na hulajnodze jest zabroniona

Użytkownik hulajnogi może jechać po drodze tylko w strefie zamieszkania. W innych miejscach zabrania się korzystania z jezdni, po której poruszają się także inne pojazdy. Wśród osób, które mogą korzystać z hulajnóg są wszyscy pełnoletni oraz osoby powyżej dziesiątego roku życia, jeżeli mają kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM/A1/B1/T.

Hulajnogą można jechać:

  • 20 km/h po ścieżce rowerowej lub jezdni w strefie zamieszkania
  • tempem pieszego po chodniku
  • w stanie pełnej trzeźwości
  • mając odpowiednie uprawnienia (w przypadku niepełnoletniości)

Mandat za nieprzepisową jazdę hulajnogą może wynosić od 20 do 5000 złotych. Rozrzut jest bardzo duży i wiele zależy od samego funkcjonariusza oceniającego sytuację. Nie można jeździć hulajnogą pod wpływem alkoholu. Przyłapany na takim uczynku użytkownik jednośladu może otrzymać grzywnę, a nawet trafić do aresztu. Odholowanie sprzętu to 123 złote, a jego przechowywanie na parkingu policyjnym to 23 złote za dobę. Za jadę pod wpływem alkoholu na hulajnodze nie grozi utrata prawa jazdy.

Pijany mężczyzna na hulajnodze zachowa więc uprawnienia (jeżeli je posiadał), ale stracił zdrowie oraz sporo pieniędzy.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Plany Bottasa na sezon 2022

Czy Bottas przejdzie do Alfa Romeo Racing Orlen? Lista korzyści jest krótka

Volkswagen Passat GTE - test

Niemiecki sedan bez diesla? Volkswagen Passat GTE ma być dla niego dobrym zastępstwem (test)