w

Kim Dzong Un dostał limuzynę od Putina. Jaki kraj, taki Rolls Royce

Aurus Senat
Kim Dzong Un dostał limuzynę od Putina. Jaki kraj, taki Rolls Royce

Przywódca Korei Północnej lubi nowoczesne samochody, co oczywiście nie oznacza, że jego podwładni i obywatele kraju mogą nimi jeździć.

To zacofane, wręcz wojskowe państwo pozostaje obiektem drwin i obaw, co jest raczej mało atrakcyjną mieszanką. Niemniej jednak traktowane jest poważnie ze względu na siłę militarną. Liczą się z nimi nawet duże kraje, czego przykładem jest Rosja. Kim Dzong Un dostał od tamtejszego włodarza nową limuzynę.

71-letni dyktator uznany za zbrodniarza wojennego postanowił zrobić prezent swojemu azjatyckiemu przyjacielowi. Jest to samochód lokalnej produkcji, który według przedstawicieli marki ocieka luksusem.

Kim Dzong Un dostał limuzynę od Putina
Aurus Senat

O indywidualnym stylu mówić jednak nie można. Rosjanie, podobnie jak do niedawna Chińczycy, postanowili podrobić motywy używane w Rolls Royce’ach. Wyszło oczywiście przeciętnie, dlatego trudno mówić o prestiżu – przynajmniej z perspektywy zachodniego klienta.

Kim Dzong Un i nowa limuzyna

Czterdziestoletni włodarz będzie teraz wożony limuzyną o nazwie Aurus Senat. Teoretycznie, nie powinien jej dostać, ponieważ Rosja poparła rezolucję ONZ, która zakazuje przekazywania dóbr luksusowych dla Korei Północnej.

Wiemy jednak, że rosyjskie władze słyną z pogwałceń jakichkolwiek zasad prawnych i międzynarodowych traktatów, dlatego taka decyzja już nikogo nie zdziwi, szczególnie na tle działań w Ukrainie.

Kim Dzong Un dostał limuzynę od Putina
Aurus Senat

Jak pojawił się pomysł obdarowania Kim Dzon Una? Zaczęło się od wizyty w Rosji, gdzie koreański dyktator miał być wożony rosyjską limuzyną. Po przejażdżce miał wyrazić uznanie w kontekście dopracowania Aurusa. No cóż, to plotki, ale mogą być prawdziwe, skoro w Korei Północnej nie ma mowy o tworzeniu czegoś nawet na rosyjskim poziomie.

>Rolls Royce Ghost Urban Automotive. Limuzyna we wschodnim klimacie

Tak czy inaczej, należy to uznać za gest przyjaźni jednego złego człowieka wobec drugiego. Może to mieć znaczenie w kontekście geopolitycznym. Niewykluczone, że Rosja otrzyma dodatkowe wsparcie militarne od Korei Północnej.

To oczywiście zły scenariusz dla Ukrainy i całej Europy, ale wciąż bardzo realny. Do tego dochodzą Chiny, które też coraz wyraźniej sprzeciwiają się szeroko pojętemu Zachodowi. Sytuacja jest więc niebezpieczna.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Andretti Team F1

Rodzina Andretti wciąż walczy o F1. Na tym etapie nie odpuszczą

Lamborghini Urus Mansory 2024

Lamborghini Urus Mansory 2024, czyli mieszanka grobowca i disco