w

Kamper na bazie autokaru. Projekt Polaka, który chce ruszyć w 3-letnią podróż poślubną!

Kamper z autokaru
Kamper na bazie autokaru. Projekt Polaka, który chce ruszyć w 3-letnią podróż poślubną!

Kamper na bazie vana to najpopularniejsze rozwiązanie. Tymczasem pewien Polak oparł swój projekt na autokarze.

Kapitan Przyczepa, czyli jeden z rodzimych YouTuberów, zdołał do niego dotrzeć. Autorem projektu jest Kamil – ambitny chłopak, który postanowił (wraz z małżonką) jechać w podróż poślubną. Jak można się domyślać, nie będą to wakacje z przelotem w dwie strony. Zamiast tego, młoda para będzie przez około 3 lata zwiedzać świat. I właśnie do realizacji tego celu potrzebny im jest wyjątkowy pojazd.

Założenie jest dość proste: auto ma być w maksymalnym stopniu samowystarczalne i dawać bezpieczne schronienie użytkownikom. Ogromne znaczenie ma tu przestrzeń. Konieczne będzie bowiem zmieszczenie całego ekwipunku, a także części i rzeczy, które mogą się przydać w nagłych sytuacjach. Istotną rolę odegrała także ładowność.

Warto wspomnieć również o technikaliach. Właściciel zamierza zminimalizować liczbę podzespołów wyposażonych w elektronikę. Jak najwięcej elementów związanych z napędem ma bazować na czystej mechanice – po to, by potencjalna naprawa mogła się odbyć w każdym zakątku świata. W komorach pod kabiną znajdzie się niezbędny sprzęt i mały warsztat.

Wnętrze przypominające kawalerkę

Z perspektywy codziennego życia najistotniejsze będzie wnętrze. Ma w nim znaleźć się kilka stref. Pierwsza to „szoferka”, którą uzupełnia pięć siedzeń dla gości. Duże prawdopodobieństwo, że spora przestrzeń nad głowami zostanie zagospodarowana na dodatkowe łóżko bądź hamaki. Kolejna część zostanie przeznaczona na kuchnie. Dzięki sporym przeszkleniom, można liczyć na doświetlanie z zewnątrz. Poza zlewem, pojawi się oczywiście  płyta indukcyjna.

Dalej jest łazienka o rozmiarach, których nie powstydziłaby się odpowiedniczka z normalnego mieszkania. Prysznic, toaleta, umywalka, szafki, a nawet oświetlenie nastrojowe. Można? Można. Na koniec zostaje sypialnia o godnych rozmiarach. Oprócz łóżka, zagoszczą tam praktyczne schowki i pełnowymiarowa szafa.

Wydajne ogrzewanie

Warto dodać, że nie zapomniano o źródłach energii i ciepła. Wśród tych pierwszych warto wyróżnić panele solarne, które będą mogły generować do 3 kW. Za ogrzewanie odpowiadać będą webasto mokre i suche oraz elektryczna „podłogówka”. Nie zabraknie także odpowiedniego docieplenia ścian.

Kamper jest oczywiście w fazie budowy. Póki co, koszty sięgnęły 60 tysięcy wraz z zakupem pojazdu. Początkowo założony budżet wynosił 100 tysięcy, ale już teraz wiadomo, że nie uda się zmieścić w tej kwocie. Jeżeli jesteście ciekawi dalszych wydatków i rozwoju prac, możecie je śledzić TUTAJ.

Już teraz można jednak ukłonić się nisko przed wykonawcą i jego wybranką. Pomysł wydaje się wręcz szalony – szczególnie samodzielna budowa. Widać jednak, że w towarzystwie wiedzy, zapału i determinacji można stworzyć świetne rzeczy. Tak trzymać!

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

6 komentarzy

Dodaj odpowiedź
  1. w tej chwili jedynie zapisuje koszty jeszcze ich nie sumuje żeby się nie denerwować
    jak ukończymy projekt to będziemy dopiero wszystko liczyć
    na tą chwile ok 80 tyś zł już nas kosztowała budowa a końca nie widać

  2. Bezsensu. Przerost formy nad treścią ale tak się kończy zabieranie się za budowę jak się nigdy nie podróżowało camperem. Jak ktoś ma podobny pomysł polecam wypożyczyć campera pojechać gdzieś na tydzień i potem dopiero się zabierać za budowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nissan Skyline GT-R na sprzedaż

Nissan Skyline GT-R w absurdalnej cenie. Trzy razy droższy niż nowa generacja

Volkswagen Arteon R moc

Volkswagen Arteon Shooting Brake – znamy już polski cennik!