w

Jak wygląda auto po powodzi? To nagranie może zmniejszyć chęć kupna „okazji” (wideo)

Wnętrze samochodu po powodzi
Jak wygląda auto po powodzi? To nagranie może zmniejszyć chęć kupna "okazji" (wideo)

 

Powodzie mogą zdarzyć się w niemal każdym regionie w pobliżu rzek. Ostatnio miały miejsce na terenie Niemiec.

Niestety, za tymi zdarzeniami idą liczne straty materialne, które obejmują również pojazdy. Jak wygląda auto po powodzi? Krótko mówiąc, nie za dobrze. To nagranie z pewnością zmniejszy chęć kupna takiego samochodu, a przy tym zwiększy czujność podczas oględzin samochodu sprowadzonego z zachodu.

 

@dano2851Auto Waschen! ##flut ##hochwasser ##naturkatastrophe ##notforyou ##foryou ##foryourpage ##auto ##autowaschen ##waschen

♬ Originalton – Daniel Iwanicki

Wnętrze pojazdu jest tak brudne, że konieczne jest mycie pod ciśnieniem. Biorąc pod uwagę liczbę zakamarków i szczelin, trudno będzie doprowadzić je do stanu pierwotnego bez rozebrania na części. Mało który handlarz decyduje się na tak żmudny proces ze względu na koszty. Nietrudno więc o uszkodzenia elektroniki, wilgoć i nie tylko.

Jak poznać samochód po powodzi?

Wbrew pozorom, nie zawsze jest to łatwe. Istnieje jednak kilka czynności, które mogą pomóc w ustaleniu powodziowej przeszłości auta. Wśród nich można wyróżnić sprawdzenie uszczelek. Jeżeli istnieje tam duży brud, to powinna zapalić się w naszych głowach „lampka ostrzegawcza”. Można też zwrócić uwagę na podwozie i porównać jego czystość do silnika. Jeżeli ten drugi jest czysty, to ktoś z premedytacją próbował pozbyć się śladów.

Na tym nie koniec. We wnętrzu też da się rozpoznać skutki działania wody. W tym celu trzeba sprawdzić spasowanie plastików. Jeżeli były zdejmowane, to mogły pojawić się niedoskonałości podczas ich ponownego montażu (nierówności, skrzypienie itp.). Oprócz tego warto zerknąć na skrzynkę bezpieczników. W tych niewielkich elementów może znajdować się woda, jeżeli auto zostało zalane. Handlarze rzadko o tym pamiętają.

Co może świadczyć o powodziowej przeszłości auta:

  • brudne uszczelki wokół drzwi i szyb
  • czysty silnik i brudne elementy wokół niego (nieudolna próba ukrycia)
  • spasowanie plastików (nierówności, skrzypienie)
  • bezpieczniki z parą lub wodą w obudowie
  • stan zabrudzenia tapicerki w niewidocznych miejscach
  • ślady wyciągania foteli

Co jeszcze? Nieprzyjemny zapach, który mogą generować elementy tapicerowane. Nadmierne parowanie będzie natomiast świadczyło o przesadnym poziomie wilgoci. Warto również zwrócić uwagę na prowadnice i śruby foteli. Jeżeli były demontowane, to klucze mogły zostawić ślady. Jak powszechnie wiadomo, wyjmowanie foteli nie jest standardem…

Bądźmy także dokładni podczas oględzin tapicerki. Nieuczciwi sprzedawcy bywają niedokładni. Warto więc złożyć tylne oparcia i zobaczyć, czy na boku nie ma nadmiernych śladów brudu.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Utrata panowania na A1

Częstochowa. Kierowca zlekceważył śliską nawierzchnię i zawisł na barierze (wideo)

Kolizja naczepy z autem osobowym w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała. Naczepa zabrała ze sobą starego Opla (wideo)