w ,

Jak odłączyć akumulator, by nie stracić ustawień elektroniki?

Jak odłączyć akumulator
Jak odłączyć akumulator, by nie stracić ustawień elektroniki?

Czasy, gdy chcąc odłączyć akumulator musieliśmy pamiętać tylko o kolejności odpinania klem, niestety dawno minęły.

Wraz z postępem technologii, w autach pojawiły się zaawansowane urządzenia i systemy, które są wrażliwe na wszelkie zmiany napięcia. Jak więc zrobić to bezpiecznie i nie tracąc istotnych danych?

Jak odłączyć akumulator profesjonalnie?

Jak wykonać odłączanie akumulatora w sposób bezpieczny dla naszego pojazdu? W tym punkcie możemy zaoszczędzić sobie wszelkich problemów i odpowiedzieć wprost. Wszelkie prace wymagające odłączenia akumulatora, czy to w celu jego wymiany, czy ładowania – najlepiej zlecić fachowcom w warsztacie samochodowym. Pozbędziemy się wówczas wszelkich możliwych kłopotów, a zyskamy pewność, że robią to osoby posiadające odpowiednią wiedzę i sprzęt.

Jak odłączyć akumulator, gdy nie możemy skorzystać z serwisu?

Zazwyczaj w pakiecie assistance mamy opcję bezpłatnego holowania samochodu w promieniu setek kilometrów. Jeśli jednak go nie posiadamy albo chcemy spróbować własnych sił, warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Zachowanie bezpieczeństwa – należy wyłączyć silnik i pozostawić go do ostygnięcia. Należy wyłączyć wszystkie urządzenia, które czerpią zasilanie z baterii samochodowej i wyjąć kluczyk/kartę ze stacyjki.
  • Przygotowanie odpowiednich narzędzi – klucz 10 mm (czasem 13 mm), rękawiczki, wazelina techniczna, druciana szczotka.
  • Posiadanie niezbędnych urządzeń – miernik elektryczny, dodatkowy akumulator lub ładowarka do podtrzymania napięcia. W nowszych pojazdach niezbędne będzie też urządzenie do adaptacji nowego akumulatora w jednostce centralnej, popularnie zwanej komputerem pokładowym.
  • Właściwa kolejność odpinania klem – najpierw odłączamy przewód masowy czarna, a następnie czerwony.

Jak odłączyć akumulator, aby zachować ustawienia elektroniki?

W jednostce centralnej pojazdu zapisane są dane urządzeń dbających o nasz komfort i bezpieczeństwo. Ponadto historia zdarzeń, parametry pracy silnika, kody urządzeń, a także błędy. Dlatego, zanim odłączymy akumulator, musimy zapewnić samochodowi tymczasowe źródło zasilania.

Jak odłączyć akumulator
Odłączanie akumulatora wymaga ostrożności

Do tego celu wystarczy mniejszy akumulator, prostownik lub booster. Urządzenie to podłączamy do klem, a dopiero potem odkręcamy je od akumulatora. Dzięki temu prąd będzie płynął nieprzerwanie.

Kolejnym krokiem jest podłączanie akumulatora. Kiedy będziemy chcieli zamontować nowy akumulator, należy pamiętać, że najpierw przykręcamy klemy, a dopiero potem odpinamy tymczasowe źródło zasilania.

Jak odłączyć i podłączyć akumulator w aucie ze START-STOP?

W tym przypadku procedura nie będzie odbiegała od przedstawionej powyżej. Zachowujemy te same zasady bezpieczeństwa i kolejność odłączania i podłączania urządzeń. Czy to wystarczy?

Niestety nie, ponieważ samochody wyposażone w system Start-Stop oraz system odzyskiwania energii z hamowania wymagają dodatkowo adaptacji nowego akumulatora w jednostce sterującej ECU.

W takim przypadku należy bezwzględnie skorzystać z usług profesjonalistów, a najlepiej umówić się w najbliższym warsztacie za pomocą serwisu Battery Point.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Volvo S60 T8 eAWD Polestar Engineered

Ten usportowiony sedan ma 455 KM i pali 3 litry. Gdzie jest haczyk?

Audi Q6 e-tron

Audi Q6 e-tron chce być modne. Przednie światła to lekka mieszanka BMW i Hyundaia