w

Ford Używane

Samochodowy rynek wtórny w Polsce jest wyjątkowo nasycony. Oprócz samochodów kupionych w krajowych salonach od lat płynie prawdziwa rzeka ?używek? zza granicy. Tylko od wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej do Polski wjechało ok. 7 milionów samochodów osobowych. W większości są to pojazdy zaawansowane wiekowo, mocno wyeksploatowane, powypadkowe, naprawiane zazwyczaj niechlujnie przy zastosowaniu metod urągających wszelkim standardom bezpieczeństwa. Liczne przykłady cofania liczników, oszustw w dokumentach, sprzedaży aut kradzionych i zatajania powypadkowej przeszłości dopełniają fatalnego obrazu polskiego rynku samochodów używanych.

 

Jedną z inicjatyw, która umożliwia potencjalnym nabywcom zakup pojazdu używanego o pewnej przeszłości, sprawnego technicznie i wolnego od wad prawnych jest program ?Ford Używane?. Dystrybucja samochodów odbywa się w oparciu o centralny system zarządzania sprzedażą pojazdów Ford DCO. Podjęto również współpracę z firmami sektora leasingowego  i wypożyczalniami samochodów, przewidując odkup aut z rynku flotowego i detalicznego. Pierwszy istotny element programu ?Ford Używane? stanowi certyfikat jakości pojazdu wystawiony przez serwis dilera w oparciu o standardy największego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Pojazdów DEKRA. To profesjonalny opiniodawca, wyspecjalizowany w technicznych kontrolach samochodów. DEKRA przeprowadza w samych Niemczech co roku kilka milionów obowiązkowych badań technicznych, dopuszczających pojazdy do ruchu.

 

W oparciu o dane z kontroli diagnostycznych prowadzi własną bazę danych i publikuje raporty awaryjności aut. Certyfikat DEKRA rozwiewa obawy klienta o stan techniczny pojazdu po okresie użytkowania przez poprzedniego właściciela. Każdy samochód wyceniany jest zgodnie z danymi zawartymi w publikacjach firmy EurotaxGlass. Zabezpiecza też wiarygodność przebiegu auta w okresie użytkowania przez poprzedniego właściciela. Nie mniej istotnym elementem programu jest gwarancja ?Ford Używane?, składająca się z dwóch segmentów. Pierwszy segment to ubezpieczenie kosztów naprawy, zabezpieczające klienta przez 12 miesięcy w przypadku wystąpienia awarii podczas eksploatacji samochodu używanego. Jeśli pojawi się taka potrzeba pojazd może być naprawiony w każdym serwisie sieci Ford Polska. Drugi segment to ?assistance drogowy?, zabezpieczający klienta przy wystąpieniu awarii w podróży. Zapewnia też samochód zastępczy, nocleg a nawet zwrot kosztów podróży.

 

Niemniej ważny element programu to Centralny System Zarządzania sprzedażą pojazdów używanych Ford DCO. Wiąże on w swym zamyśle dilera, operatora DEKRY, menadżera do spraw aut używanych w Ford Polska, firmę ubezpieczeniową (gwarancja i assistance), EurotaxGlass, moduł aukcji DEKRA Car Exchange oraz portale internetowe.

 

Samochody trafiające do programu ?Ford Używane? pochodzą z bardzo różnych źródeł. Po części są to auta od klientów indywidualnych, po części zaś z firm branży leasingowej oraz wypożyczalni samochodów, firm windykacyjnych i FCE Bank Polska należącego do grupy Ford. W programie znajdują się również samochody własne dilerów i auta importowane z innych krajów Unii Europejskiej. W przyszłości program będzie również zasilany samochodami z sieci Forda w Europie.

 

Docelowo program ?Ford Używane? ma być ochroną wartości rezydualnej samochodów marki Ford na polskim rynku, a autoryzowana sieć Ford Polska przejmie część dystrybucji samochodów Forda. Informacja o samochodach dostępnych w programie ?Ford Używane? dostępna jest dla klientów na stronie internetowej www.ford.pl, gdzie dla każdego z pojazdów przedstawiana jest kompleksowa dokumentacja w tym także wynik badania Dekra jak również Certyfikat Jakość Pojazdu.

 

W nowym przedsięwzięciu Forda biorą dzisiaj udział 24 punkty dilerskie na terenie całej Polski, stanowiące dwie pierwsze grupy programu. W grudniu 2013 r. zostanie włączona do programu druga grupa 12 punktów dilerskich Łącznie w programie, docelowo będzie uczestniczyć 50 dilerów Forda.

 

Autor: Artur Balwisz/Ford Polska
Źródło: Ford Polska

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ford Mondeo 1.6 EcoBoost Titanium – król flot

Auto za 20 000 zł – Top 10