w

ETSC: Seryjne ograniczniki prędkości już w 2022 roku

Obowiązkowe ograniczniki prędkości
Systemy zapobiegające przekraczaniu prędkości będą obowiązkowe we wszystkich nowych autach

Ostatnio pojawiła się informacja na temat ogranicznika prędkości („elektroniczny kaganiec” przy 180 km/h), który ma wylądować w nowych Volvo. Ten pomysł został przez wielu uznany za przesadę, choć z perspektywy prawa o ruchu drogowym, nie powinien wzbudzić kontrowersji poza niektórymi autostradami w Niemczech.

To jednak nic w porównaniu z pomysłem organizacji ETSC (European Transport Safety Council), która proponuje wprowadzenie ograniczników prędkości do wszystkich nowych samochodów. System ISA (Intelligent Speed Assistance), na którym ma opierać się cały projekt wykorzystuje GPS oraz „czyta” znaki. Z uzyskanych danych ma sterować mocą jednostek napędowych, a co za tym idzie – niwelować przekroczenia prędkości. Początkowo jego zadaniem będzie informowanie kierowcy o przekroczeniu szybkości już po kilku sekundach.

Według badań ETSC, takie rozwiązanie może ograniczyć wypadki o nawet 30% i zmniejszyć liczbę ofiar o 25 tysięcy w ciągu 15 lat od wprowadzenia.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BMW X5 M50d G-Power

McLaren 720S – przyspieszenie do 345 km/h (Video)