w

Aston Martin Vantage 2025. Aktualizacja stylu i mocy

Aston Martin Vantage 2025
Aston Martin Vantage 2025. Aktualizacja stylu i mocy

Legendarny model brytyjskiej marki doczekał się nowej odsłony. Nie jest to nowa generacja, ale możemy mówić o szerokim liftingu, który wprowadził kilka istotnych zmian.

Aston Martin Vantage 2025 został oficjalnie zaprezentowany. Przypomnijmy, że prezentowane wcielenie jest oferowane od 2018 roku. Po sześciu latach zasłużyło na gruntowne modernizacje. Warto podkreślić, że obejmują one również zespół napędowy.

Zacznijmy jednak od stylistyki, która pod względem koncepcji nie uległa większym modyfikacjom. To raczej „przypudrowanie nosa”, choć nowe możliwości konfiguracyjne na pewno zainteresują znaczną część potencjalnych nabywców.

Aston Martin Vantage 2025 – nowy układ napędowy

Pod maską mieszka czterolitrowy, podwójnie doładowany silnik V8 – konstrukcji Mercedesa, rzecz jasna. W zaktualizowanym wydaniu oddaje do dyspozycji 656 koni mechanicznych, czyli o 153 konie więcej, niż dotychczas. To horrendalna różnica, nawet przy tak dużym stadzie.

>Aston Martin DB12 bez tajemnic. Tak robi się duży grill

Nowy rezultat udało się uzyskać dzięki bardziej wydajnemu doładowaniu, które zostało oparte na większych turbosprężarkach. Wymusiło to również zastosowanie większej chłodnicy oleju i nowych regulatorów temperatury.

Aston Martin Vantage 2025
Aston Martin Vantage 2025

Przenoszeniem mocy na tylne koła zajmuje się ośmiobiegowa przekładnia automatyczna ZF. Oprócz niej wykorzystano mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, którego przełożenie końcowe zostało wyraźnie skrócone (3,083:1). Dzięki temu można liczyć na jeszcze lepsze przyspieszenie.

Aston Martin Vantage 2025 osiąga setkę w 3,3 sekundy i potrafi pędzić 323 km/h. W jego zatrzymaniu pomaga nowy układ hamulcowy oparty na przednich tarczach z sześciotłoczkowymi zaciskami i tylnych tarczach z czterotłoczkowymi zaciskami. Te pierwsze mają 400 milimetrów średnicy, a drugie – dokładnie 360 milimetrów.

Lepsze prowadzenie

Bardzo ważną modyfikacją jest zwiększony poziom odporności konstrukcyjnej. Auto otrzymało wzmocnione podwozie, które zwiększyło sztywność w kluczowych punktach. Tym samym utwardzono także zawieszenie, które zyskało amortyzator Bilstein DTX.

Aston Martin Vantage 2025
Aston Martin Vantage 2025

Kierowca ma teraz do dyspozycji jeszcze bardziej precyzyjny układ kierowniczy. Dużą zmianą jest nowe oprogramowanie pozwalające na zarządzanie licznymi systemami wpływającymi na jakość jazdy. Użytkownik może dobrać ustawienia trakcji, kontroli startu czy wspomagania kierownicy.

Vantage 2025 z pewnością lekko zdrożeje, ale jego potencjalny target raczej nie będzie wybrzydzał. Produkcja auta już ruszyła, a pierwsze dostawy mają nastąpić w drugim kwartale 2024 roku. Ceny poznamy w najbliższych tygodniach.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Honda CR-V FCEV 2025

Honda CR-V FCEV 2025, ma baterię i układ wodorowy, czyli źle i gorzej

Volkswagen Golf GTI 2024

Volkswagen Golf GTI 2024 bez skrzyni manualnej. Decyzja zapadła