w

Łódź: 90 km/h na elektrycznej hulajnodze pomiędzy samochodami. Kogoś poniosło (wideo)

Szybka jazda hulajnogą po drodze publicznej
Łódź: 90 km/h na elektrycznej hulajnodze pomiędzy samochodami. Kogoś poniosło (wideo)

Do tej wyjątkowo nietypowej sytuacji doszło na ulicy Dąbrowskiego w Łodzi. Użytkownik jednośladu pędził w sąsiedztwie rozpędzonych pojazdów.

Na nagraniu widać, jak pewien mężczyzna jedzie z prędkością około 90 km/h na elektrycznej hulajnodze. Przez pewien czas poruszał się po środkowym pasie ruchu. Warto dodać, że wokół niego znajdowało się wielu użytkowników normalnych pojazdów.

Takie zachowanie tworzyło ogromne zagrożenie. Użytkownik hulajnogi nie zdawał sobie z tego sprawy. Mógł też nie być świadomy przepisów i zasad, które zostały wprowadzone w związku z popularyzacją takich urządzeń.

Czy można jeździć elektryczną hulajnogą po drodze?

Porusza się po jezdni jest możliwe jedynie w strefie zamieszkania, na której obowiązują rygorystyczne ograniczenia prędkości. W innych okolicznościach, jazda hulajnogą po drodze publicznej jest zabroniona.

Jak wynika z przepisów zatwierdzonych 20 maja 2021 roku, użytkownik takiego elektrycznego jednośladu może jechać ścieżką rowerową z prędkością maksymalną 20 km/h. Jeżeli nie ma takiej infrastruktury, to ma prawo porusza się tempem pieszego po chodniku (około 5 km/h). W żadnym wypadku nie może wjeżdżać na drogę i pędzić 90 km/h.

Obowiązujące prawo dotyczące jazdy elektryczną hulajnogą:

  • jazda ścieżką rowerową z prędkością do 20 km/h
  • jazda chodnikiem tempem pieszego do 5 km/h (gdy nie ma ścieżki rowerowej), a na drodze obowiązuje ograniczenie powyżej 30 km/h)
  • jazda drogą dozwolona jedynie w strefie zamieszkania (do 20 km/h)
  • niepełnoletni muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM/A1/B1/T. W strefie zamieszkania wystarczy kontrola opiekuna
  • zabrania się jazdy pod wpływem alkoholu
  • grzywna za przewinienia na hulajnodze elektrycznej wynosi od 20 złotych do 5000 złotych

Coraz większa liczba producentów oferuje mocne i szybkie hulajnogi. Ich użytkowanie wymaga rozwagi i znajomości przepisów. Niestety, spora liczba osób decydujących się na takie urządzenia lekceważy wszelkie ograniczenia, czym naraża siebie i innych.

Warto dodać, że z hulajnóg elektrycznych mogą korzystać osoby powyżej 10 roku życia. Te niepełnoletnie muszą jednak posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM/A1/B1/T.  Wyjątkiem jest wspomniana już strefa zamieszkania – tam wystarczy opieka osoby dorosłej.

Mandaty za jazdę hulajnogą

Jeżeli użytkownik elektrycznego jednośladu zlekceważy przepisy, naraża się nie tylko na niebezpieczeństwo, ale też kary. Policjant może nałożyć grzywnę na osobę nieprzepisowo jadącą hulajnogą. Jej wysokość wynosi od 20 złotych do nawet 5000 złotych. Nie ma dokładnie sprecyzowanego taryfikatora, dlatego wiele będzie zależało od oceny sytuacji przez funkcjonariusza.

Jazda pod wpływem alkoholu na hulajnodze jest zabroniona. Użytkownik, który zostanie przyłapany na takim czynie, otrzyma mandat, ale nie straci prawa jazdy. Jego elektryczny jednoślad będzie natomiast przetransportowany na komisariat lub parking policyjny za 123 złote. Każdy dzień przechowywania to dodatkowe 23 złote.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zlekceważenie ograniczenia obciążenia mostu

Kierowca TIR-a zlekceważył ograniczenie do 3 ton. Z pewnością tego żałował (wideo)

Mercedes Citan 2022

Mercedes-Benz Citan 2022 oficjalnie. Nowe technologie, design i silniki