w ,

Motus Scooty 10 2021 ma turystyczny potencjał. Aż 60 kilometrów na jednym ładowaniu! (test)

Motus Scooty 10 2021
Motus Scooty 10 2021 ma turystyczny potencjał. Aż 60 kilometrów na jednym ładowaniu! (test)

Niektóre hulajnogi potrafią pokonać na jednym ładowaniu naprawdę znaczące dystanse. Ten model jest tego świetnym przykładem.

Motus Scooty 10 2021, czyli rynkowa nowość zwraca na siebie uwagę wyrazistym designem. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to sprzęt o słusznych gabarytach. Model ma 117 centymetrów długości, 47,2 centymetra szerokości i 120 centymetrów wysokości. Jego masa własna to dokładnie 17,8 kilograma.

Motus Scooty 10 2021 waga
Waga hulajnogi to niemal 18 kg. Jak na swoje gabaryty, jest zaskakująco poręczna

Projektanci postawili na szarość uzupełnioną turkusowymi wstawkami. Takie połączenie prezentuje się nowocześnie i unikatowo zarazem – trudno znaleźć inną hulajnogę, która charakteryzowałaby się podobnym motywem kolorystycznym.

Motus Scooty 10 2021 – dane techniczne

Przejdźmy jednak do jeszcze ważniejszego wątku, czyli specyfikacji technicznej. Hulajnoga została wyposażona w silnik o mocy 350 W umieszczony z w tylnym kole. Jeżeli już o kołach mowa, to dodajmy, że mają po 10 cali.

Motus Scooty 10 moc
Silnik o mocy 350 W został umieszczony w tylnym kole

Elektryczna jednostka napędowa została zintegrowana z baterią o pojemności 15 Ah (36V), która pozwala pokonywać naprawdę pokaźne dystanse. Jak wynika z danych fabrycznych, zasięg wynosi 60 kilometrów. To wszystko przy prędkości maksymalnej wynoszącej 35 km/h (po odblokowaniu). W zatrzymaniu hulajnogi pomaga natomiast wydajny hamulec bębnowy umieszczony z przodu.

Motus Scooty 10 – podstawowe dane:

  • Moc silnika: 350 W
  • Pojemność baterii: 15 Ah
  • Zasięg: 60 kilometrów
  • Prędkość maksymalna: 35 km/h
  • Czas ładowania: około 7 godzin

Wróćmy jednak jeszcze na moment do akumulatora. Został on umieszczony w podłodze, co pozytywnie wpłynęło na rozłożenie masy i optymalnie ustawiło środek ciężkości. Uzupełnianie energii odbywa się za pośrednictwem ładowarki podpinanej do zwykłego gniazdka. Czas ładowania wynosi około 7 godzin.

Motus 10 2021 system odzyskiwania energii
Hamulec został zintegrowany z systemem odzyskiwania energii

Mamy do czynienia z naprawdę zaawansowanym sprzętem, o czym świadczy szereg ciekawych rozwiązań. Wśród nich znajduje się system odzyskiwania energii z hamowania. Działa na podobnej zasadzie, co KERS w Formule 1. Serio. Nie zabrakło również tempomatu.

Motus aplikacja hulajnogi
Nowa hulajnoga posiada dedykowaną aplikację na systemy Android i iOS

W najnowszym wcieleniu Scooty 10 można również liczyć na kompatybilność ze smartfonami. Zapewnia to dedykowana, darmowa aplikacja, która jest dostępna zarówno na Androida, jak i system iOS. Za jej pośrednictwem można m.in.: ustawiać tempomat, oświetlenie, sprawdzać przebieg i poziom naładowania baterii. Co więcej, podaje przebyty dystans od momentu ponownego uruchomienia, a także łączny przebieg odbyty hulajnogą. Jak w samochodach!

Motus Scooty 10 2021 podczas użytkowania

Na wstępie warto zwrócić uwagę na solidny system rozkładania. Motus zastosował masywne cięgno, które zostało uzupełnione dodatkowym haczykiem blokującym. Taka konstrukcja pozwala na utrzymanie odpowiedniej sztywności, a co za tym idzie – podnosi bezpieczeństwo.

Motus Scooty 10 2021 opinie
Szeroka podłoga wykończona gumą zapewnia wygodną i stabilną pozycję

Cieszy również szeroka podłoga, która pozwala na swobodne rozmieszczenie obu stóp. Została wykończona gumową matą zapewniającą stabilną pozycję, bez względu na rodzaj obuwia. Co więcej, jest bardzo łatwa do wyczyszczenia.

Motus Scooty 10 2021 koła
10-calowe koła zapewniają dobrą amortyzację i ciche przemieszczanie

Masa własna tej hulajnogi jest słuszna, ale dzięki temu można liczyć na stabilność. Komfortowe przemieszczanie zapewniają natomiast porządne opony, które dobrze amortyzują nawet większe nierówności. Brak amortyzatorów absolutnie nie przeszkadza. Co równie ważne, Motus Scooty 10 2021 porusza się niemal bezszelestnie.

Motus Scooty 10 2021 test
Hulajnoga dobrze przyspiesza i błyskawicznie reaguje na polecenia biegnące z manetki

Przyspieszenie hulajnogi jest bardzo przyzwoite. Przy masie ciała wynoszącej około 80 kilogramów nie ma problemów z osiąganiem prędkości maksymalnych. Nawet największe wzniesienia nie są wyzwaniem, co jest zasługą wydajnego silnika o mocy 350 W. Równie ważny jest skuteczny hamulec, który pozwala zatrzymać się w wyznaczonym miejscu.

Motus Scooty 10 2021 oświetlenie
Tylna lampa ostrzegawczo pulsuje podczas hamowania

Ogromną zaletą jest wydajne oświetlenie. Motus Scooty 10 2021 posiada reflektor o mocy 2,5 W umieszczony pod kierownicą. Zapewnia on dobrą widoczność na kilka metrów, a sam jest widziany z kilkudziesięciu metrów. Nie zabrakło również tylnej lampy, która podczas hamowania ostrzegawczo pulsuje. Jakby tego było mało, producent wyposażył hulajnogę w boczne odblaski. I bardzo dobrze, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Motus Scooty 10 2021 wyświetlacz
Wyświetlacz jest ładny i czytelny. Został zintegrowany z jednym przyciskiem funkcyjnym.

Użytkowanie hulajnogi uprzyjemnia elegancki wyświetlacz, w który wbudowano prędkościomierz, wskaźniki trybów jazdy, panel zużycia energii oraz ikonę oświetlenia. Wszystkie funkcje oparto na jednym przycisku, który odpowiada również za uruchamianie jednośladu. Wróćmy jeszcze na moment do trybów jazdy. Motus Scooty 10 2021 został wyposażony w trzy warianty:

  • Eco – ogranicza prędkość do 15 km/h i zużycie baterii
  • Drive (D) – ogranicza prędkość do 20 km/h i optymalizuje pracę układu napędowego
  • Sport (S) – maksymalizuje osiągi (z blokadą do 25 km/h, bez blokady do 35 km/h)

Każdy z nich może się przydać w innych warunkach. Wystarczy użyć przycisku funkcyjnego (raz przycisnąć), by je zmieniać. To proste i wygodne rozwiązanie.

Motus Scooty 10 2021 realny zasięg
W optymalnych warunkach można bez problemu pokonać 60 kilometrów na jednym ładowaniu

Dane fabryczne dotyczące prędkości maksymalnych pokrywają się z rzeczywistością. Czy tak samo jest w przypadku wydajności baterii? A i owszem. W trybie mieszanym (aktywacja różnych trybów, jazda po wzniesieniach i innych pochyłościach) udało się osiągnąć niemal 60 kilometrów. Warto dodać, że użytkownik ważył 75 kilogramów. Kto wie, czy nie dałoby się „poprawić” danych producenckich, gdyby z hulajnogi korzystała lżejsza osoba wybierająca częściej tryb Eco. Warto w tym miejscu dodać, że maksymalna waga użytkownika to 120 kilogramów.

Ile kosztuje Motus Scooty 10 2021?

Prezentowana hulajnoga spełni oczekiwania szerokiego grona klientów. Oferuje przyzwoitą dynamikę, którą uzupełniono świetnym zasięgiem. Nie bez znaczenia jest także pieczołowity montaż oraz spora liczba przydatnych rozwiązań (m.in.: aplikacja, tempomat, system odzyskiwania energii).

Cena tej hulajnogi to około 2500 złotych – w zależności od sklepu i aktualnej promocji. Nie ma wątpliwości, że Motus Scooty 10 2021 jest wart tej kwoty. Wysoka wydajność idzie tu w parze z jakością wykonania. Konkurencja z pewnością nie śpi spokojnie. W celu uzyskania informacji na temat pozostałych hulajnóg tego producenta, zachęcamy do odwiedzenia strony producenta.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Krzemiński

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. po niecalym roku uzytkowania hulajnogi:

    1. 3x wymieniana detka i opona (koszt jednej wymiany min 150zl)
    2. hulajnoga wysylana do serwisu w ramach gwarancji juz 3 krotnie
    – zpesuty hamulec
    – pekniete swiatlo
    – zepsute biegi
    – bateria wyczerpuje sie nawet gdy pokazuje pozostale 3 kreski – nie raz wracalem na nogach kilka dobrych kilometrow

    DRAMAT ! NIE POLECAM !

    • Ja też wymieniałem dętkę, ale za drugim razem zastosowałem wymianę opony na bezdętkową. Polecam, bo jest bezobsługowa. Użytkuje od ponad roku tę hulajnogę i nie mam żadnego z wymienionych problemów. Wszystko działa jak należy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

James May nowy samochód 2021

James May kupił nowy samochód. Niewielu rozumie jego decyzję… (wideo)

Najtańsze SUV-y z dieslem

Najtańsze kompaktowe SUV-y z dieslem (2021) – ceny, dane techniczne, wyposażenie