w

82-latek za kierownicą bolidu F1. „Objechałby Cię bez problemu” (wideo)

Mario Andretti in F1 car
82-latek za kierownicą bolidu F1. "Objechałby Cię bez problemu" (wideo)

Wiek to tylko liczba? Niestety nie, ale nietrudno odnieść wrażenie, że czas jest dla niektórych łaskawszy.

Organizmowi trzeba jednak pomóc i prowadzić właściwy tryb życia. Ten 82-latek za kierownicą bolidu F1 udowadnia, że odpowiednia sprawność fizyczna może być utrzymana nawet w podeszłym wieku.

Nie jest to oczywiście typowy senior pobierający trzynastą emeryturę z uśmiechem na twarzy. To Mario Andretti, który ma sport motorowy we krwi. Od lat krążą informacje na temat prób realizacji marzeń (jego i syna), czyli stworzenia zespołu Formuły 1.

Mario urodził się w 1940 roku i ma za sobą bogatą karierę wyścigową. W jego ślady poszedł syn, Michael, który wciąż ma nadzieję na osiągnięcie kluczowego celu dla ich obu. Jako że cała śmietanka F1 jest w ten weekend w Stanach Zjednoczonych z powodu Grand Prix USA, była możliwość posadzenia seniora za kierownicą prawdziwej maszyny F1.

82-latek za kierownicą bolidu F1

Umożliwił to McLaren i jego szef, Zac Brown. Wybór padł na bolid MP4/28 z 2013 roku. Nie jest to najświeższy samochód, ale bądźmy obiektywni – to wciąż niesamowity sprzęt. 82-latek za kierownicą bolidu F1 radził sobie bardzo dobrze.

Nie jechał na granicy możliwości auta, ale poruszał się naprawdę szybko utrzymując silnik w odpowiednim zakresie obrotów, choć nie było łatwo. Senior Andretti wspomniał przede wszystkim o problemach z widocznością.

To też pokazuje, w jakich warunkach pracują zawodowi kierowcy bolidów jednomiejscowych. Muszą być gotowi na poważne przeciążenia, które sięgają kilku G podczas utrzymywania się na nitce toru.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rolls Royce Phantom Mansory 2022

Rolls Royce Phantom Mansory 2022. Luksus w stylu wschodnim

Czołowe zderzenie na wiadukcie w Warszawie

Warszawa. Czołowe zderzenie na wiadukcie (wideo)