w

20-lecie Volvo 850 T5-R

Właśnie mijają dwie dekady od debiutu jednego z najszybszych kombi lat 90-tych. Polestar postanowił uczcić tą wyjątkową rocznicę specjalną sesją zdjęciową.

volvo_850r_v60_polestar_2

Szalone kombi ze Szwecji to prawdziwa legenda. Kiedy Volvo w 1994 roku zdecydowało się na wejście do brytyjskiej serii wyścigowej BTCC, zarząd firmy ku zaskoczeniu wszystkich postanowił wystawić do rywalizacji model 850 w wersji kombi. Szwedzi wiedzieli jednak, że sezon miał służyć głównie zdobywaniu niezbędnego doświadczenia. Opracowany we współpracy ze słynnym teamem TWR samochód spisywał się nieźle, ale nie odniósł żadnych zwycięstw. Mimo to jego obecność w serii spowodowała znaczny wzrost zainteresowania samochodami Volvo w Wielkiej Brytanii. Na fali tego sukcesu powstała limitowana wersja drogowa, znana jako 850 T5-R.

volvo_850r_v60_polestar_e

 

Samochód był wyposażony w turbodoładowany, pięciocylindrowy motor T5 o pojemności 2.3 litra rozwijał moc 240 KM, co pozwalało na przyspieszenie do 100 km/h w 7 sekund i osiągnięcie prędkości maksymalnej wynoszącej 245 km/h. Jego dzisiejszy odpowiednik – V60 Polestar – jest niemal równie efektowny. Czy w przyszłości zdobędzie podobny status jak słynny poprzednik? Czas pokaże…

 

Źródło: WCF

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. W VOLVO 850 T5-R czujesz się jak kierowca… MOCNEGO VOLVO… W V60 polestar wyglądasz jak kierowca… Mondeo 🙁 Szkoda… nawet felgi już nie te… :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mercedes C 180 7G-Tronic – Godna podstawa

McLaren Sport Series