w ,

Silnik gwiazdowy w motocyklu – niezwykłe rozwiązanie (Video)

W poprzednim wieku stosowano przeróżne koncepcje silników umieszczanych w motocyklach. Najbardziej wyjątkowa wydaje się konstrukcja gwiaździsta.

Tego typu jednostki były rzadkością w jednośladach. Pojawiały się głównie w koncepcyjnych projektach, choć zdarzały się też seryjne produkcje. Wśród nich możemy znaleźć modele francuskiej firmy Verdel, która w 1910 roku wypuściła na rynek pierwszy tego typu sprzęt.

Jak zdradza materiał video, w takim silniku cylindry umieszczone są promieniowo (może ich być od 3 do kilkunastu). Wał korbowy został oczywiście umieszczony centralnie. Warto dodać, że tego typu konstrukcje mogą być zarówno dwusuwowe, jak i czterosuwowe. Co ciekawe, zdarzało się, że były umieszczane w przednich kołach.

Jak pokazała historia, silniki gwiazdowe w jednośladach nie miały sensu. Miało to związek ze sporą masą, która uniemożliwiała bezpieczne prowadzenie i hamowanie. Poza tym, rozruch odbywał się przeważnie „na pych”. Skomplikowana budowa była natomiast bardzo kosztowna – i w produkcji, i w eksploatacji.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szalona jazda zakończona utratą panowania nad dwoma autami (Video)

Agresja drogowa zakończona kosztowną nauczką (Video)