w

McLaren Elva z szybą. Bardziej użyteczny, równie lekki i skuteczny

McLaren Elva with front window
McLaren Elva z szybą. Bardziej użyteczny, równie lekki i skuteczny

Brytyjska marka specjalizująca się w tworzeniu sportowych samochodów pokazała nową konfigurację jednego z najbardziej wyczynowych modeli.

To McLaren Elva, który do tej pory był dostępny bez przedniej szyby. Teraz jednak ją wkomponowano. Warto dodać, że waga auta wzrosła zaledwie o 20 kilogramów, co jest skromną wartością, skoro poza szkłem i ramą pojawiły się wycieraczki, czujnik deszczu, osłony przeciwsłoneczne, system podgrzewania i spryskiwacze. Co ciekawe, rama szyby została wykonana z włókna węglowego.

McLaren Elva z szybą
Przednia szyba została otoczona ramą z włókna węglowego

Producent stworzył w tym modelu przednią szybą tylko dlatego, by mógł go oferować na rynkach, które tego wymagają. Dalej są jednak braki dachu i bocznych przeszkleń, co oznacza walkę o każdy kilogram. Łączna produkcja samochodu jest ograniczona do zaledwie 149 egzemplarzy.

McLaren Elva design
W aucie wciąż nie ma bocznych przeszkleń

Sercem tego supersamochodu jest czterolitrowa jednostka V8 generująca aż 815 koni mechanicznych i 800 niutonometrów. Za przeniesienie tej mocy na tylne koła odpowiada siedmiobiegowy automat.  McLaren Elva osiąga setkę w 2,8 sekundy i rozwija około 350 km/h prędkości maksymalnej.

 

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmiany przepisów drogowych 1 czerwca

Zmiany w kodeksie drogowym od 1 czerwca. Pieszy z pierwszeństwem, koniec jazdy na zderzaku

Nowy Volkswagen Passat 2023

Nowy Volkswagen Passat bez wersji sedan. Diesel też przejdzie do historii