w , ,

Kompendium wiedzy o niskim profilu

Podczas wyboru opon producenci oferują nam wiele rozwiązań. Każdy pojazd ma określony zakres rozmiarów, które sprawdzą się w jego przypadku. Niemniej jednak sprzedawcy mogą nam zaproponować wiele zamienników dla naszego auta. Sporą popularnością wśród kierowców cieszą się opony niskoprofilowe. Dlatego warto poznać główne wady i zalety takich opon.

Kiedy stosować niski profil?

Opony o niskim profilu są zakładane przede wszystkim do pojazdów klasy średniej oraz wyższej. W szczególności dotyczy to modeli aut o specyfikacji sportowej. Opony niskoprofilowe są także bardzo chętnie wybierane przez fanów tuningu. Wynika to z faktu, że taki typ opony, połączony z felgą o dużej średnicy, podkreśla sportowy charakter i drapieżność auta. Cechą charakterystyczną opon o niskim profilu jest bardzo mała odległość między krawędzią felgi a powierzchnią drogi przy jednoczesnej dużej szerokości opony. Czy ma to wpływ na bezpieczeństwo i dynamikę jazdy?

Zalety opon niskoprofilowych

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, opony o niskim profilu charakteryzują się dużą szerokością. Ma to bezpośrednie przełożenie na zachowanie pojazdu na suchej nawierzchni. Dotyczy to zarówno jazdy po prostej, jak i krętej drodze. Większa powierzchnia styku opony z jezdnią znacznie podnosi jej przyczepność. Niski profil opony zwiększa jej sztywność, co ma bardzo duże znaczenie podczas dynamicznego pokonywania zakrętów. Specyfika opon niskoprofilowych pozwala kierowcy na lepsze panowanie nad pojazdem. Podczas jazdy na oponach o niskim profilu kierowca w mniejszym stopniu odczuwa przechyły boczne auta.

Do niezaprzeczalnych zalet opon niskoprofilowych należy zaliczyć również ich estetykę i wpływ na wygląd pojazdu. Dodając do tego felgę o dużej średnicy, można uzyskać piorunujący efekt.

Wady opon o niskim profilu

Jak każdy produkt również opony niskoprofilowe mają swoje wady. Przede wszystkim wpływają one negatywnie na komfort prowadzenia pojazdu. Wynika to z faktu, że niski profil dużo gorzej tłumi wszelkie nierówności oraz drgania. Opony niskoprofilowe są także dużo głośniejsze od opon o wysokim profilu.

W przypadku tego typu opon fundamentalne znaczenie ma prawidłowe ciśnienie. Zbyt niska wartość ciśnienia zwiększa podatność na uszkodzenie opony oraz felgi. Co prawda w oponach niskoprofilowych producenci stosują specjalny rant ochronny, ale nie zawsze jest on w stanie odpowiednio zabezpieczyć krawędź felgi. Cechą charakterystyczną opon o niskim profilu jest ich mniejsza żywotność. Wynika to też zapewne z dynamiki jazdy kierowcy.

Wybierając opony do swojego auta, warto rozważyć zakup modelu o niskim profilu. Duży wybór tego typu produktów można znaleźć w sklepie Plusgum. Wybierając rozmiar opon, zawsze należy kierować się zaleceniami producenta naszego pojazdu. Pamiętajmy, że mają one bezpośrednie przełożenie na nasze bezpieczeństwo. I to ono powinno stanowić dla nas priorytet.

Zdjęcie: materiały prasowe

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

S-MAX i Galaxy 2020 – liftingi rodzinnych Fordów

Alfa Romeo Tonale bez kamuflażu