w ,

Jak kupić auto z USA? Przekonaj się sam

Jak kupić auto z USA?
Jak kupić auto z USA? Przekonaj się sam

Mówiąc wprost, tamtejszy rynek charakteryzuje się nieco inną specyfiką, czego świetnym przykładem może być motoryzacja. Dzięki korzystnej formie opodatkowania, nabycie auta w Stanach Zjednoczonych jest dużo tańsze, niż kupno tego samego modelu na Starym Kontynencie. Właśnie dlatego auto z USA może być łakomym kąskiem – także dla polskiego klienta.

Warto również dodać, że na tamtejszym rynku można dostać auta, które nie są u nas dostępne. To nie tylko muscle cary, ale też liczne SUV-y popularnych marek. Co więcej, do Polski mogą trafiać zarówno auta w stanie idealnym, jak i te do napraw (mechanicznych i blacharsko-lakierniczych). W przypadku tych drugich potencjalne ryzyko może być wyższe, ale cena jest oczywiście znacznie korzystniejsza.

Auto z USA – gdzie szukać?

Istnieją zwolennicy robienia wszystkiego na własną rękę, ale według nas to maksymalizowanie powstania kłopotów. Znacznie lepiej postawić na firmę specjalizującą się w tym zakresie. Wbrew pozorom, takich podmiotów jest już sporo. Aby dokonać wyboru, zawsze należy przeanalizować swoje potrzeby, by uniknąć potencjalnych problemów na którymkolwiek etapie.

Jak już wspomnieliśmy, auto z USA nie musi być „niespodzianką”. Istnieje możliwość weryfikacji stanu samochodu za pośrednictwem ekspertów oraz specjalnie przygotowanych raportów, które dokładnie określają kondycję pojazdu na wielu płaszczyznach – od mechaniki po estetykę.

Pierwszym etapem jest zawsze wybranie konkretnego pojazdu. Gdzie go znaleźć? Jeżeli masz pojęcie o naprawach i stawiasz na auto uszkodzone, to możesz skorzystać wybrać spośród ogłoszeń na stronach takich jak coopart.com lub ca.iaai.com. Szukając auta bez szkód, należy przejrzeć aukcje i ogłoszenia dostępne na m.in.: ebay.com, autotrader.com czy cargurus.com.

Samochód z Ameryki – koszty

Nie jest tajemnicą, że samochody ze Stanów Zjednoczonych i Kanady potrafią być tańsze o nawet 30-40 procent, niż w Europie. Mimo że sprowadzenie objęte jest licznymi wydatkami, wciąż może to się opłacać, szczególnie w przypadkach pojazdów klasy premium.

Czy można przewidzieć dokładny wydatek? Koszt sprowadzenia auta z USA jest łatwy do ustalenia. Obliczenie całego wydatku nie stanowi żadnego problemu, jeśli tylko uwzględnimy wszystkie niezbędne opłaty. W ich skład wchodzą:

  • cena pojazdu
  • podatek VAT (od 7 do 23 procent)
  • akcyza (od 0 do 18,6 procenta)
  • cło (od 0 do 25 procent)
  • koszt licytacji (opłata od 400 dolarów)
  • transport (około 4000 złotych za transport na lądzie i fracht morski)
  • prowizja dla pośrednika (2000-3000 złotych w przypadku renomowanej firmy zajmującej się sprowadzeniem)
  • kaucja (10-15 procent wylicytowanej kwoty, ale nie mniej niż 1000 dolarów)
  • dostosowanie auta do polskich przepisów (np. światło przeciwmgielne z tyłu, inne kierunkowskazy czy światła mijania)

Podatek VAT może mieć zróżnicowaną wielkość – w zależności od kraju. Dla przykładu, w przypadku Niemiec sięga on 19 procent. W Polsce wynosi 23 procent. Jeżeli jednak celem jest sprowadzenie pojazdu zabytkowego, to koszt spada do 7-9 procent.

Akcyza? Tu też można liczyć na łaskawsze traktowanie w kontekście auta zabytkowego (0 procent). Jeśli zdecydujemy się na auto z silnikiem o pojemności do 2 litrów, to wydatek sięgnie 3,1 procenta. Na pojazdy osobowe z większymi jednostkami, czyli powyżej 2 litrów nakładana jest akcyza w wysokości 18,6 procenta.

Cło na samochód osobowe to 10 procent, chyba że to zabytek – wtedy 0 procent. Quad to także 10 procent, a motocykl od 6 do 25 procent. Ta najwyższa wartość dotyczy jednośladów wyprodukowanych w USA.

Auto z USA – pomoc w zakupie

Jedna z firm oferujących usługi w tym zakresie to Bryki Z Ameryki. Na oficjalnej stronie brykizameryki.pl można poznać dokładny zakres działań, a także zweryfikować zasady importu samochodu zza oceanu. 

Jak kupić auto z USA?
Kupno samochodu z Ameryki może ułatwić firma specjalizująca się w tym zakresie

Cały proces należy podzielić na kilka etapów. Pierwszy z nich to wybór dostępnego samochodu, który znajduje się na danej licytacji. Później należy ustalić kwotę maksymalną licytacji, a następnie podpisać umowę i wpłacić zaliczkę (wzór umowy również jest dostępny na stronie).

Po wygraniu licytacji konieczne jest uiszczenie opłaty całkowitej za wszystkie czynności powstałe w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli wszystko zostanie dopełnione, rozpoczyna się etap związany z transportem samochodu. Zostanie on załadowany do kontenera, który przypłynie na statku. Miejsce? Rotterdam lub Bremerhaven. Gdy zostaną uregulowane koszty związane z cłem, pojazd zostanie dostarczony na wskazany adres. Klient może w międzyczasie może śledzić miejsce pojazdu zakupionego w USA.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mitsubishi Xforce

Mitsubishi Xforce. Co o nim wiemy?

Porsche Taycan test łosia

Porsche Taycan w teście łosia. A jednak się da, ale nie byle jakim autem