w

Haker przejął informacje z 14 tysięcy kont e-mail Toyoty. Marka musiała zareagować

Włamanie hakerów na konta Toyoty
Haker przejął informacje z 14 tysięcy kont e-mail Toyoty. Marka musiała zareagować

Zagrożenia w sieci są coraz wyraźniej dostrzegalne przez producentów samochodów. Nic w tym dziwnego, skoro już teraz ich produkty łączą się ze smartfonami użytkowników i mogą być zhakowane.

Tym razem jednak nie chodzi o same auta. Pewien haker uzyskał dostęp do 14 tysięcy kont e-mail Toyoty – i nie tylko. Złamał zabezpieczenia w stosunkowo prosty sposób. Uzyskał dostęp do licznych, poufnych informacji, które nie powinny być dostępne dla ludzi z zewnątrz.

Warto w tym miejscu podkreślić, że owym hakerem nie jest osoba o złych zamiarach. To Eaton Zveare, który poinformował japońskiego producenta o lukach w ochronie dostępu. Jego działanie miało więc pozytywne skutki.

Tysiące poufnych informacji Toyoty w rękach hakera

Mężczyzna wykorzystał token JSON WEb i JWT. Wyszukał pracowników odpowiedzialnych za łańcuchy dostaw wpisując klasyczny format mailowy: imie.nazwisko@toyota.com. Brzmi banalnie, ale to wystarczyło.

Następnym krokiem było znalezienie konta z uprawnieniami administratora i powtórzenie procesu, by uzyskać dostęp do tysięcy innych maili, dokumentów projektowych, rankingów, opinii i poufnych informacji.

„Regularnie testujemy nasze systemy, a także prowadzimy skoordynowany program ujawniania informacji, aby umożliwić badaczom bezpieczeństwa zgłaszanie luk w zabezpieczeniach. Doceniamy badania przeprowadzone przez firmę Eatona” – stwierdził Corey Proffit, starszy menadżer do spraw komunikacji w Toyota Connected.

Producent nie zamierzał jednak wynagrodzić hakera za jego działania. I rozumiemy jego stanowisko. Żeby wskazać zagrożenie, musiał przecież doprowadzić do włamania. Nigdy też nie wiadomo, co zrobił z danymi, które uzyskał.

Krótko mówiąc, sieć może być bardzo niebezpieczna dla osób przekazujących sobie cenne informacje. Toyota zlikwidowała luki w zabezpieczeniu i ma teraz jeszcze lepszą ochronę danych, niż dotychczas.

Czy to wystarczy? Trudno jednoznacznie stwierdzić. Istnieje spora grupa nieuczciwych hakerów, którzy włamują się, pobierają dane i sprzedają je konkurencji lub podmiotom wykorzystującym uzyskane informacje w sposób daleki od uczciwego. Zabezpieczenia są więc koniecznością, ale nie jest tajemnicą, że coś wymyślone przez człowieka, może być także złamane przez innego człowieka.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Założył państwo i stworzył tablice rejestracyjne, by jeździć Dacią Duster.

Założył państwo i stworzył tablice rejestracyjne, by jeździć Dacią Duster. Teraz grozi Izraelowi

Jiangnan U2

Oto Jiangnan U2. Przyjrzyj się dobrze. Za niedługo mogą Ci kazać czymś takim jeździć